Při doplňovacích volbách do barmského parlamentu se všechno točí kolem jedné osoby - roky vězněné ikony boje za svobodu Do Aun Schan Su Ťij. Mnozí však říkají, že politička není žádná spasitelka.
Lidé ve vesnici Kohmu mají ve tvářích vepsané nadšení. Nejznámější barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij se 1. dubna zúčastní doplňovacích parlamentních voleb a jako svůj volební obvod si zvolila tuto tuctovou chudou vesnici položenou hodinu a půl autem jihovýchodně od přístavní metropole Rangúnu.
"Tak drobná žena, a má tolik energie," vykládá majitel největší čajovny na asfaltové silnici v jinak prašném centru vesnice. Hodinář na tržišti zase umístil do své výlohy velkou samolepku: útočícího páva na rudém pozadí, symbol Národní ligy pro demokracii (NLD), kterou Su Ťij vede. Hodinář také zvedá prsty ve tvaru V jako symbolu vítězství: Lady, jak Su Ťij po celé zemi nazývají, volby vyhraje. "Žádný jiný kandidát tady nemá šanci," tvrdí místní holič.
"První duben pro nás bude velký den," těší se prodavač, který na rohu ulice nabízí žvýkací tabák. "Ona zlepší náš život i život všech ostatních lidí v zemi."
Taxikář Thaun Tin je chodící reklamní tabulí pro Su Ťij - na tričku má její fotografii, vedle ní připnutou placku a na čepici znak NLD. Tvrdí, že byl členem strany už od roku 1988. "Lidé se nám teď hrnou do dveří. Přihlašovací formuláře jsou rozdané, nestíháme je tisknout."
Kolem jediné ženy se točí ve volbách všechno. Su Ťij kandidující ve volbách je na titulních stránkách novin ve všech částech země, Su Ťij je na kalendářích na tržištích, na plakátech v obchodech. Trička s jejím portrétem nabízená za dva tisíce kyatů - sotva padesát korun - mizí jako teplé housky. Na rikšách, na stáncích, v prodejnách telefonů, všude jsou samolepky její strany. Jeden by si myslel, že disidentka kandiduje v prezidentské kampani, přestože se uchází jen o jedno ze čtyřiceti míst, která jsou v hlavní komoře parlamentu o 440 křeslech volná. Strana Su Ťij ale zůstane i při nejlepším výsledku jen zanedbatelně malou opozicí.
Respekt ano, ale...
Ne všem se ale kult osobnosti Su Ťij líbí. Nikdo jí neodpírá respekt, který si vysloužila nekompromisním odporem vůči vojenské juntě během patnácti let domácího vězení. Mnozí ale zpochybňují, že je schopna sama vést zemi do vytoužené růžové budoucnosti.
Absolventka filosofie na Oxfordské univerzitě má v sobě něco elitářského, tvrdí někteří lidé, kteří se s ní setkali. Není prý týmovou hráčkou. Jedna z disidentek, která v 90. letech se Su Ťij úzce spolupracovala, o ní tvrdí, že odmítá rady. "Není zrovna esencí demokracie," tvrdí o Su Ťij nejmenovaný diplomat, "rozhovory s ní měly auru audience."
"Celá strana se soustředí na Lady," tvrdí šéfredaktor listu The Voice Ťjo Min Schwei. "Strana je jako had a Su Ťij je jeho hlava. Když vezmete hlavu do kleští, had už nic neudělá." Tak to podle něj bylo, když byla Su Ťij v domácím vězení: nebyly tady žádné nástupnické síly. A voliči se stále znovu ptají, jaké konkrétní programové ideje NLD nese.
"Všichni si přejeme, aby Su Ťij víc mluvila s ostatními demokratickými stranami," uvedl dále šéfredaktor.
"Rozhodnutí NLD bojkotovat volby v listopadu 2010 bylo obrovskou chybou," tvrdí poslanec Demokratické strany Barmy. "Kvůli tomu se vytvořilo mnoho menších demokratických stran. Kdyby se NLD hlasování zúčastnila, nebyl by demokratický tábor tak rozštěpený."
Lékařka a spisovatelka Ma Thida, která kvůli podpoře NLD strávila pět let ve vězení, to vnímá smířlivěji. "Můžeme mít výhrady, ale dejme Su Ťij šanci. Je viditelnou figurou a kdo ví, jak dlouho povyk kolem ní potrvá," uvedla. "Dokud jí patří pozornost, vláda ji nemůže obcházet. Má tak šanci s něčím pohnout."