Su Ťij: Pořád mě překvapuje, kolik lidí se zajímá o Barmu

Zahraničí
17. 9. 2013 19:00
Do Aun Schan Su Ťij.
Do Aun Schan Su Ťij.

"Barma započala transformaci ve stejnou dobu jako středoevropské země, ale pak jsme nějak zaostali. Teď vás musíme dohnat," prohlásila ikona barmského disentu a opozice Do Aun Schan Su Ťij (68) závěrem konference Forum 2000. "Naštěstí se od vás můžeme poučit."

"Když jsem měla projev na slavnostním zahájení Fora 2000 na počest Václava Havla, přišlo za mnou tolik lidí z tolika zemí, kteří se zajímali o to, co se snažíme dělat, a byli tak milí a podporující," pochvalovala si. "Děje se to pořád, ale stejně mě to nepřestává udivovat. Loni v červnu jsem byla v Evropě a potkávala lidi z různých koutů světa - z Blízkého východu, z Afriky, ze zemí, kde bych nečekala, že se o Barmu budou zajímat. A ne jen na oficiálních setkáních, i na ulicích mě poznávali turisté a chtěli mě pozdravit."

Po získání nezávislosti na britské koruně roku 1948 měla Barma demokratickou vládu, roku 1962 ale moc uchvátila vojenská junta. Roku 1990 po velkém povstání uspořádala volby, v nichž drtivě zvítězila právě Su Ťij. Generálové volby neuznali a vítězku zavřeli do domácího vězení. Z něj se po několika přerušeních snad už definitivně dostala v listopadu 2010, rok a půl na to ji vojáci pustili do parlamentních voleb.

Barma má teď podle ní před sebou důležitý, zároveň jednoduchý a velmi komplikovaný krok: demokratizovat ústavu z roku 2008. Ta pořád dává velkou roli armádě. "Naše ústava a demokracie není výsledkem jednání, nýbrž je oktrojovaná režimem. Je teď velkou otázkou, zda by se měla novelizovat stávající ústava, nebo napsat úplně nová."

V každém případě Su Ťij vítá pomoc západních zemí i těch, které si transformací prošly - jako právě Česko, Polsko nebo Maďarsko, které momentálně také figurují na jejím itineráři. "Tedy nevím, jestli je taktní říci, že stále ještě transformací procházíte - ale pořád děláte pokroky."

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ