Evropská unie ostře odsuzuje násilí na civilistech, kterého se dopouští režim prezidenta Bašára Asada a jeho ruský spojenec v obleženém syrském městě Aleppu, a žádá jeho okamžité zastavení. Na noční tiskové konferenci po prvním jednacím dni říjnového summitu EU to řekl předseda unijních schůzek Donald Tusk. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande na vlastních konferencích zdůraznili, že EU si pro případ pokračujícího násilí nechává otevřené všechny možnosti reakce, včetně sankcí. Závěrečný dokument oproti původnímu návrhu ale cílené sankce nezmiňuje.
Strategickou debatu summitu o vztazích mezi EU a Ruskem plánoval Tusk na říjen už před několika měsíci. Žádali ji například Italové, kteří se zasazovali o změkčení postupu, který unie vůči Moskvě zaujala za ukrajinské krize.
Dění v Aleppu ale náladu v unii změnilo. Jak připomněla německá kancléřka, bombardování města je podle EU v rozporu s principy lidskosti a je zcela nepřijatelné. Unie proto musí zvažovat všechna dostupná opatření, včetně sankcí, aby jej zastavila, byť tyto úvahy nebyly podle Merkelové v centru čtvrteční debaty prezidentů a premiérů.
Závěrečný dokument, který vzešel z jednání šéfů států a vlád osmadvacítky, oproti původnímu návrhu už neobsahuje zmínku o cílených sankcích, ale pouze formulaci, že EU zváží v případě pokračování současných masakrů všechny dostupné možnosti.
"Soustředili jsme se na otázku, co pro nás válka v Sýrii znamená. A dali jsme jasně najevo, že uděláme, co je třeba, abychom zajistili přístup humanitární pomoci k lidem, kteří jsou v Aleppu izolováni a obklíčeni," prohlásila Merkelová.
Předseda unijních schůzek Tusk řekl, že v široce pojaté debatě lídři připomněli nejrůznější ruské aktivity - od narušování vzdušného prostoru přes dezinformační kampaně, kyberútoky a zasahování do politického procesu v unijních zemích až po přístup k vyšetřování katastrofy letu MH17 nad Ukrajinou. "Z těchto příkladů je jasné, že ruskou strategií je oslabení EU. Realitu hodnotíme střízlivě a nemáme iluze. Naším cílem není zvyšování napětí s Ruskem, jednoduše reagujeme na kroky, které Rusko činí," prohlásil Tusk.
Podle kancléřky chce EU s Ruskem dobré vztahy a otevřené komunikační kanály, přesto ale musí dát své postoje - speciálně právě k Sýrii - jasně najevo. Merkelová své unijní partnery také informovala o středečních rozhovorech s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Berlíně.
K hlasům volajícím po ukončení bombardování a doručení humanitární pomoci civilistům do Aleppa se připojil také Hollande. Nadále je podle něj nutné nechat si otevřené všechny možnosti včetně uvalení sankcí na Rusko. Na jednání k tomu ale unie nepřistoupila, uvedl prezident.