Zaklínadlo jménem Kjótský protokol se možná stane minulostí. Svět se po složitých jednáních na Bali dohodl na kompromisu, který by měl vést k novému globálnímu boji proti znečišťování planety.
Konference OSN o změnách klimatu na indonéském ostrově Bali se v sobotu shodla na plánu jednání o nové dohodě, která má nahradit Kjótský protokol. Kompromis umožnily Spojené státy. Změnily totiž své odmítavé stanovisko vůči roli rozvojových zemí, kterou by jim v rámci ochrany klimatu přisuzoval nový dokument.
Hlavní body nové dohody: SNIŽOVÁNÍ EMISÍ - Takzvaná cestovní mapa z Bali neobsahuje žádné konkrétní závazky na snižování emisí. Pouze k tomu vyzývá a stanovuje "jízdní řád" jednání, která povedou k přijetí nástupce Kjótského protokolu. Odkazuje však na vědecké zprávy, které zmiňují požadavek snížení emisí o 25 až 40 procent do roku 2020. HARMONOGRAM - Nástupce Kjótského protokolu, jehož platnost vyprší v roce 2012, by měl být přijat na konferenci v Kodani v roce 2009. V roce 2008 by se měly uskutečnit čtyři ekologické konference, jednání by mělo být zahájeno v dubnu 2008. SPOR BOHATÝCH A CHUDÝCH Dohoda vyzývá vyspělé státy, aby uvažovaly o "kvantitativním" omezení emisí, a rozvojové státy, aby uvažovaly o "zmírňujících" krocích. Vyspělé státy by měly mít větší roli při financování opatření v boji proti klimatickým změnám než rozvojové země a také při boji s následky globálního oteplování. Konkrétně by se vyspělé země měly podílet na budování protipovodňových bariér nebo na likvidaci následků sucha. Tuto pomoc by měl financovat adaptační fond, ve kterém je nyní 36 milionů dolarů. Do roku 2030 by se tato částka měla navýšit na jednu až pět miliard dolarů. TECHNOLOGIE - Dohoda vyzývá vyspělé země k dodávkám ekologicky "přívětivějších" technologií, které by pomohly rozvojovým zemím snižovat emise a současně by neohrožovaly hospodářský růst těchto zemí. To byl jeden z hlavních požadavků rozvojových zemí. OCHRANA PRALESŮ - Účastníci se shodli, že státy, na jejichž území jsou tropické pralesy, budou moci jejich uchování proměnit v obchodní komoditu a prodejem emisních povolenek od roku 2013 si přijít na miliardy dolarů. |
Takzvaná cestovní mapa z Bali, na níž se zástupci 190 států po čtrnáctidenním vyjednávacím maratonu dohodli, neobsahuje žádné konkrétní závazky na snižování emisí. Stanovuje pouze "jízdní řád" jednání, která povedou k přijetí nástupce Kjótského protokolu na konferenci v dánské Kodani v roce 2009. Platnost protokolu vyprší v roce 2012.
"Tohle je začátek, ne konec," reagoval podle agentury AP na dohodu generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Nadcházející jednání však budou daleko složitější a náročnější, připomněl Pan, který se dnes na Bali vrátil s úmyslem naléhat na delegáty, aby se za každou cenu pokusili najít kompromis přijatelný pro všechny.
Dohodu přivítal i šéf sekretariátu OSN pro klimatické změny Yvo de Boer. "Je to povzbuzující. Je to skutečné znamení o ochotě ke kompromisu," komentoval výsledek konference, která se sešla 3. prosince.
Konference měla skončit už v pátek, ale kvůli rozporům mezi USA a EU byla prodloužena. Proti evropskému návrhu, který požadoval po průmyslových zemích snížení emisí do roku 2020 o 25 až 40 procent v porovnání se stavem v roce 1990, se stavěly Spojené státy a s nimi také Kanada, Japonsko a Austrálie. Tyto země si přály, aby závazek na konkrétní snižování emisí nevyšel z baliské konference, ale aby se o něm ještě jednalo, než bude zformulována nová dohoda, která nahradí Kjótský protokol.
Ustoupila i Evropa
EU nakonec od svého požadavku na stanovení konkrétních limitů ustoupila. Rýsující se dohodu však dnes zkomplikovaly Indie a Čína, které prosazovaly, aby revidovaný text jasně říkal, že vyspělé státy budou mít větší roli při financování opatření v boji proti klimatickým změnám než rozvojové země.
Tuto formulaci podpořila i Evropská unie, proti se však postavila americká delegace, která žádala větší zapojení rozvojových států. Její vedoucí Paula Dobrianská nakonec tento požadavek stáhla a tím umožnila schválení závěrečného dokumentu.
Navzdory faktu, že se nepodařilo do textu "cestovní mapy" prosadit závazné limity, je Evropská unie s její podobou spokojená. "Je to přesně to, co jsme chtěli. Jsme skutečně velmi potěšeni," prohlásil podle agentury Reuters vedoucí evropské delegace na Bali Humberto Rosa.
Finální verzi dohody vnímá ekologická organizace Greenpeace jako porážku USA. "Spojené státy byly pokořeny převládajícím poselstvím rozvojových zemí, že jsou připraveny zapojit se do problému, byly pokořeny světovým společenstvím," uvedl Bill Hare z Greenpeace.
Foto: Profimedia