Svět odsoudil útoky v Bombaji. Indie hledá viníky
27.11.2008 14:36
Do Indie míří desítky projevů podpory a soustrasti od různých hlav států a organizací. Středeční teroristické útky si v Bombaji vyžádaly více než stovku životů. Prozatím. Ozbrojenci stále drží neupřesněný počet rukojmí. Indické úřady začínají pomalu rozkrývat širší souvislosti a hledat viníky.
Světoví státníci a šéfové různých mezinárodních organizací vyjadřují pobouření a smutek nad událostmi v Bombaji. Nejméně stovka mrtvých další zranění lidé a cílení útoku ukazuje na velmi kvalitně připravený útok provedený dobře vycvičenými a vyzbrojenými teroristy.
"Záměrem dobře připravených a dobře provedených útoků, pravděpodobně s napojením na zahraničí, bylo navodit pocit hrůzy díky zaměření proti prestižním cílům," řekl indický premiér Manmóhan Singh.
"Důrazně seznámíme naše sousedy s tím, že nebudeme trpět fakt, že se jejich území používá pro vedení útoků proti nám, a že (za to) zaplatí, pokud nepřijmou dostatečná opatření," zdůraznil premiér.
Indická vláda často viní sousední Pákistán a také Bangladéš, že poskytují útočiště ozbrojeným skupinám, které pak podnikají útoky v Indii.
Při útocích, které mimo jiné směřovaly proti luxusním hotelům, kinu, velkému nádraží či vyhlášené kavárně, podle posledních informací zemřelo 101 lidí a dalších nejméně 287 osob bylo zraněno. Mezi mrtvými je i šest cizinců.
Britský premiér Gordon Brown se vyjádřil nejostřeji ze všech důležitých státníku a ihned nabídl bývalé kolonii pomoci. "Tyto zločinné útoky se dočkají rázné odpovědi. Poslal jsem (indickému) premiérovi (Manmóhanovi) Singhovi vzkaz, že Velká Británie stojí pevně na straně jeho vlády a nabízí veškerou nezbytnou pomoc," prohlásil Brown.
Americký prezident Bush také "vyjádřil soustrast indickému lidu a rodinám nevinných civilistů zabitých a zraněných při útocích v Bombaji".
Tvrdě proti teroristům promluvil i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer: "Útok na nevinné lidi, turisty a pacienty v nemocnicích je ohavný a zbabělý... NATO jako součást mezinárodního společenství udělá vše, aby se vypořádala se zlem terorismu, pro něž by v 21. století nemělo být místo."
Také vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana vyzval k celosvětovému boji proti světovému terorismu. "Tyto činy znovu ukazují nutnost, aby mezinárodní společenství jednotně bojovalo proti terorismu - a aby to činilo s odhodlaností," řekl.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun se omezil prozatím na jednoduchou větu a útoky odsoudil s tím, že "podobné násilí je naprosto nepřijatelné."
- Hotel Tádž Mahal Palace and Tower, propracovaná stavba s onyxovými sloupy a vysokými alabastrovými stropy se otevřela pro veřejnost v roce 1903 a stala jednou z nejznámějších destinací v Bombaji. Hotel shlíží na přístav a jeho vlastníkem je Tata Group, jeden z největších indických konglomerátů. - Luxusní hotel Oberoi, který je velmi oblíbený u cestujících podnikatelů. Stojí v hlavní podnikatelské čtvrti Nariman Point a je necelý kilometr vzdálený od bombajské burzy a parlamentu. - Kavárna Leopold, která funguje od roku 1871, je místem oblíbeným u zahraničních turistů. Ti se tu scházejí nad pivem a vyprávějí si příběhy o cestování po Indii. Hlučnou a zakouřenou kavárnu proslavila kniha Shantaram (1993) australského spisovatele Gregoryho Davida Robertse; scházejí se zde - Nádraží čhatrapatího Šivádžího je jednou z nejrušnějších železničních stanic v Indii a denně zvládá tisíce cestujících. Jeho výstavba začala v roce 1878 a vybudováno bylo během deseti let. Svou ohromující kamennou kupolí, věžičkami a špičatými oblouky představuje směsici viktoriánské gotiky a tradičních indických motivů. UNESCO budovu tohoto nádraží zařadilo na seznam svých památek v roce 2004. - Nariman House, pětipodlažní rezidenční budova v jižní části Bombaje, kde sídlí bombajské ústředí židovského chasidského hnutí Chabad Lubavič a bydlí tu mimo jiné hlavní vyslanec skupiny rabín Gavriel Noach Holtzberg s rodinou. V budově je vzdělávací středisko, synagoga a protidrogová poradna. Chodí sem stovky izraelských a židovských návštěvníků. - Kino Metro Cinema postavila společnost Metro-Goldwyn-Mayer a provoz zahájilo v roce 1938. Původně se tu promítaly jen filmy společnosti MGM; v 70. letech minulého století kino převzal indický podnik a stalo se oblíbeným místem bollywoodských premiér. V roce 2006 prošlo rekonstrukcí na multikomplex se šesti promítacími plátny. - Nemocnice Cama v jižní části Bombaje byla postavena koncem 80. let 19. století bohatým podnikatelem a její klientelu měli tvořit převážně ženy a chudí lidé. |
Foto: Reuters, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.