Největší australské město Sydney se ponořilo pozdě večer na protest proti globálnímu oteplování téměř celé do tmy. Městské orgány, podnikatelé i majitelé domů v rámci připravené akce vypnuli osvětlení, aby dali najevo znepokojení z plýtvání energií a poškozování klimatu.
Symbol čtyřmilionového města, v noci ozářené "plachtovité" střechy sydneyské opery, se ztratil ve tmě, vypnuto bylo i osvětlení nedalekého mostu přes záliv. Také řadoví obyvatelé se zúčastnili demonstrativní akce uspořádané ekologickými skupinami a podpořené městskými orgány a vypnuli světla svých domů. K protestu se připojily tisíce podnikatelů, podporu vyjádřily i orgány státu Nový Jižní Wales, v němž Sydney leží.
Rozsvícena zůstala jen nouzová světla budov a pouliční osvětlení a také osvětlení obchodního přístavu, kde se ve dne v noci pracuje.
Restaurace a pohostinství v celém městě vyhlásily na večer "speciality při svíčkách", mnoho rodin se usadilo v parcích k piknikům a lidé v ulicích nahlas odpočítávali poslední minutu před ohlášeným vypnutím světel v 19.30 místního času.
Demonstrační akce v Sydney, takzvaná Hodina pro Zemi, je výsledkem kampaně vyzývající obyvatele šetřit energií: vypnout světla, počítače a další elektrické spotřebiče, pokud zrovna nejsou využívány, tedy i z pohotovostního stavu stand-by. To by podle iniciátorů pomohlo snížit emise skleníkových plynů vznikajících kvůli Sydney o pět procent ročně, kdyby se provádělo běžně.
"Tento večer je opravdu důležitý, protože je to výzva k akci," řekl podle agentury AP sydneyský starosta Clover Moore. "Vybízíme lidi, aby mysleli na to, co dělat, jak se podílet na boji proti globálnímu oteplování. My všichni musíme konat, abychom snížili ekologický dopad svého jednání," dodal. Hodina pro Zemi má také ukázat, že malé individuální akce mohou ovlivnit vývoj globálního problému.
Austrálie s 21 miliony obyvatel se řadí k nejhorším producentům skleníkových plynů na hlavu. Důvodem jsou převážně uhelné elektrárny, na něž země spoléhá při výrobě elektřiny.
Akce se odehrává těsně před zahájením další schůzky Mezivládního panelu klimatických změn (IPCC) sítě 2000 vědců pod patronací OSN. Do australského tisku minulý týden unikly úryvky z jeho chystané zprávy, podle kterých hrozí, že by se v Austrálii mohla průměrná teplota do roku 2080 zvýšit o 6,7 stupně. To by přineslo více požárů porostu, které trápí Austrálii v letních měsících i nyní, více povodní, vichřic i bouří.
Zvyšování teploty moří by ohrozilo také růst korálů ve Velkém bariérovém útesu, kterému už nyní hrozí zvýšená míra takzvaného bělení korálů, jež může vážně poškodit velké plochy korálových útesů.
Sydney není prvním městem na světě, které vypnutím světel zvýraznilo potřebu boje proti klimatickým změnám. V únoru podobnou akci uspořádala na pět minut Paříž a další francouzská města, noční osvětlení velkých památek vypnuly ve stejnou dobu i Řím, Atény a další města.
Foto: Jan Zátorský