Sýrie a Írán chtějí rozšiřovat své vzájemné vztahy a posilovat tak odpor proti Izraeli v regionu. "Dynamika vztahů mezi Damaškem a Teheránem by mohla dát protiizraelským odbojovým skupinám nový impuls," řekl syrský prezident Bašár Asad při státní návštěvě v Teheránu. S hostitelem, íránským prezidentem Mahmúdem Abbásem, shodně kritizovali izraelsko-palestinský mírový proces.
S úhlavním nepřítelem Izraele Ahmadínežádem jednal Asad podle státní íránské agentury IRNA o bilaterálních a regionálních tématech jako Iráku, Libanonu a Palestině. Poté přijal Asada i íránský nejvyšší duchovní a politický vůdce ajatolláh Alí Chameneí.
Setkání Asada s Ahmadínežádem se uskutečnilo jen pár dnů před kontroverzní návštěvou íránského prezidenta v Libanonu, kde obě země podporují vlivné šíitské hnutí Hizballáh bojující proti Izraeli.
Kromě veřejného potvrzení svého záměru posílit osu Teherán-Damašek oba prezidenti také kritizovali izraelsko-palestinský mírový proces, o jehož oživení už měsíc usilují USA.
Obnovená přímá izraelsko-palestinská jednání jsou ale ohrožena odmítáním Izraele zastavit výstavbu v židovských osadách na okupovaném palestinském západním břehu Jordánu.
Vysocí palestinští činitelé na schůzce výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny rozhodli, že jednání nemají pokračovat, dokud Izrael kolonizaci nezastaví. Konečné slovo ale přísluší prezidentu Mahmúdu Abbásovi, který dal na vědomí, že se vyjádří až po konzultaci s představiteli arabských států na mimořádné schůzce Ligy arabských států svolané na 8. října.
"Nic se nezměnilo v palestinském mírovém procesu, který je určen výhradně k zajištění větší podpory pro (amerického prezidenta) Baracka Obamu uvnitř Spojených států," prohlásil Asad.
Ahmadínežád mu podle informace na webové stránce svého úřadu přizvukoval tvrzením, že "americká fasáda se zřítila a odhalila (povahu) sionistického režimu".
Podle agentury IRNA bude Asad večer v Teheránu vyznamenán za "svou chrabrost, odpor a podporu protiizraelských skupina Hamas (v pásmu Gazy) a Hizballáh (v Libanonu)".