Sýrie ještě není z nejhoršího venku. Je tomu právě naopak

Zahraničí
14. 2. 2018 21:55
Boje v Sýrii.
Boje v Sýrii.

Sýrie se v důsledku nejnovějšího násilí ze strany vládních vojsk a cizí intervence ocitá v jedné z dosud nejnebezpečnějších etap občanské války. Na zasedání Rady bezpečnosti OSN to řekl zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

V uplynulých týdnech armáda syrského prezidenta Bašára Asada podporovaná Ruskem zesílila bombardování severozápadní provincie Idlib ovládané rebely a koncem ledna zahájilo Turecko ofenzivu v severosyrské oblasti Afrín s cílem vytlačit z regionu kurdské milice, které považuje za teroristy. Podle odhadů si násilí v obou regionech vyžádalo stovky mrtvých civilistů.

"Zmocněncem OSN pro Sýrii jsem už čtyři roky. Současné období je násilné a vyvolává obavy, stejně jako ta předchozí," uvedl de Mistura.

Minulý týden patřil k nejnásilnějším z téměř sedm let trvající občanské války, jelikož rebely ovládaná východní Ghúta nedaleko Damašku a provincie Idlib se staly terčem vytrvalého bombardování ze strany Ruska a Íránu a za podpory syrské armády.

Patnáctičlenná RB OSN nyní připravuje rezoluci, která by měla v Sýrii zajistit třicetidenní příměří, jež by umožnilo dodat do konfliktních zón humanitární pomoc a zajistit evakuaci zraněných a nemocných.

Konflikt pokračuje také v Afrínu, kde proti kurdské milici YPG nadále bojuje Turecko se svými povstaleckými spojenci. V sobotu syrská armáda sestřelila izraelské letadlo, které se vracelo z bombardování íránských cílů v Sýrii.

"Současná situace v Sýrii nejen narušuje dohodu o bezpečnostních zónách, ale i regionální stabilitu a ohrožuje politické řešení. Neodradí nás to však od pokračování v ženevském mírovém procesu, který představuje jediné politické východisko," uvedl de Mistura.

Mírový proces v Ženevě, který se koná pod záštitou OSN, zatím nepřinesl řešení konfliktu.

Loni se Rusko, Turecko a Írán domluvily na vytvoření bezpečnostních zón s cílem snížit míru násilí v západní Sýrii, kde mají vliv.

Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová v RB OSN uvedla, že na zničení chemických zbraní a dodržování bezpečnostních zón v Sýrii mělo dohlédnout Rusko. "Místo toho sledujeme, jak Asadův režim nadále civilisty bombarduje, nechává je vyhladovět a ano, dusí je plynem," řekla s tím, že je teď na Rusku, aby přimělo syrskou vládu k míru.

Ruský zástupce v OSN Vasilij Něbenzja v odpovědi uvedl, že syrský mírový proces by neměl být terčem vnějšího tlaku, ale zároveň požádal OSN, aby "použila svůj vliv" a přiměla syrskou opozici ukončit násilí.

Autor: Reuters, ČTK Foto: , ČTK/AP/Uncredited

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ