Sýrie po půl století přizná Kurdům občanství

Zahraničí
7. 4. 2011 15:55
Kurdové v severním Iráku si připomínají výročí krvavých střetů mezi syrskými bezpečnostními složkami a tamní kurdskou menšinou v roce 2004.
Kurdové v severním Iráku si připomínají výročí krvavých střetů mezi syrskými bezpečnostními složkami a tamní kurdskou menšinou v roce 2004.

Prezident Asad dekretem rozhodl, že Sýrie přizná občanství celé desetiprocentní menšině Kurdů na východě země, z nichž mnohým ho půl století upírala.

Tento týden bylo z věznic zároveň propuštěno osmačtyřicet kurdských disidentů. Kurdský předák Habíb Ibráhím prohlásil, že občanství je pro každou osobu žijící v Sýrii základním právem, nikoli výsadou. "Bojujeme za demokracii celé Sýrie. Nikdo nemá právo udělovat občanství jako výsadu," řekl.

Kurdové v severním Iráku si připomínají výročí krvavých střetů mezi syrskými bezpečnostními složkami a tamní kurdskou menšinou v roce 2004. Asadovy ústupky vůči kurdské komunitě jsou podle agentur považovány za pokus zmírnit nespokojenost a nepokoje, které se nevyhnuly ani Sýrii. Demonstranti tři týdny žádají zrušení výjimečného stavu a také ukončení politické dominance strany Baas.

Výjimečný stav umožňoval syrskému vedení svévolně zatýkat politické odpůrce i příslušníky kurdské menšiny. Kurdové tvrdí, že jsou v Sýrii diskriminováni. Vláda proti nim vyostřila postup po jejich rozsáhlých demonstracích v roce 2004.

Asad nedávno nařídil přezkoumat údaje o sčítání obyvatel v Hasaká z roku 1962 a začátkem týdne se sešel s vůdci východosyrských Kurdů a vyslechl jejich stížnosti. Syrská Kurdka si oblékla tradiční oděv na počest zvolení Džalála Talabáního prezidentem Iráku, první kurdské hlavy státu většinově arabské země.Ve středu učinil také vstřícný krok vůči konzervativním muslimům, když zrušil zákaz zahalování učitelek ve školách a nařídil uzavřít jediné syrské kasino.
Při protivládních protestech v Sýrii přišly o život desítky lidí, nejkrvavější byly střety ve městě Dará. Asad dnes rovněž odvolal guvernéra provincie Homs, což bylo další z dějišť nepokojů.

Dnes ukončila svou práci komise, jíž Asad uložil připravit zrušení zákona o výjimečném stavu. Nahradit ho má jiný bezpečnostní zákon. Členové komise předali výsledek své práce straně Baas, která je u moci 48 let.

Zrušení výjimečného stavu z roku 1962 bylo jedním z hlavních požadavků opozice. Tlak na Asada však zřejmě nehodlá nijak zmírnit. Na dnešek svolala k sídlu Baas, která slaví 64. výročí vzniku, další manifestaci. Prostřednictvím facebooku se Syřané svolávají také k pátečním protestům.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ