Sýrie zažívá v těchto dnech takový příliv západních návštěvníků, jaký tato arabská země nepoznala už roky. Má to souvislost především se změnou v Bílém domě, kde ještě nedávno seděl prezident, který Sýrii vyhradil stálé místo na jím vymyšlené "ose zla".
A také v Sýrii, jejíž strnulý režim je rétoricky ještě hluboce zakořeněn v arabském nacionalismu 60. let, se něco hýbe. Prezident Bašár Asad, který se v minulých letech těsně přimknul k Íránu, už má očividně dost toho být svými arabskými bratry haněn jako vazal Teheránu. Minulý týden vyslal Asad svého ministra zahraničí Valída Mualima do Rijádu, aby se usmířil s panovnickým domem Saúdů, s nímž se naposledy dostal do sporu během izraelské ofenzivy v pásmu Gazy.
Procesí návštěv
Do Damašku zároveň přijel šéfdiplomat Evropské unie Javier Solana. S prezidentem Bašárem Asadem se setkal i předseda zahraničního výboru amerického Senátu John Kerry. Sice rovnou neslíbil zrušení hospodářských sankcí uvalených na Sýrii minulým americkým prezidentem Georgem Bushem, přinejmenším vyslání nového amerického velvyslance do Damašku se ale, jak se zdá, přiblížilo na dohled.
Už loni v září nasedl francouzský prezident Nicolas Sarkozy do letadla, aby navštívil Asada, jehož se Paříž předtím stranila kvůli možnému zapojení jeho režimu do atentátu na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Írán nejspíš nad sbližováním Sýrie se Západem nijak nejásá, otevřená kritika ale dosud nezazněla.
Sami Syřané jsou nastalým táním nadšeni. Washingtonský velvyslanec někdejšího státu-párii Imád Mustafá mluví o spojujících prvcích mezi Sýrií a Spojenými státy, "které by mohly sloužit jako základ pro budoucí spolupráci". Na rozdíl od exprezidenta Bushe prý nový americký prezident Barack Obama poznal, že není správné Sýrii izolovat, pochvaluje si Mustafá. Sýrie nabírá správný kurz, zní z Bruselu.
Problémy jsou stále zde
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který ještě před třemi lety musel kvůli svým kontaktům se Sýrií spolknout kritiku z kancléřství, z Paříže a z Washingtonu, sleduje, jak nyní proudí západní návštěvníci do Damašku s pocitem "jako kdybych to hned neříkal".
Stěžejní problémy ve vztahu mezi Sýrií a Západem nejsou ale ještě vyřešené. Patří k nim Asadova spolupráce s proíránským šíitským hnutím Hizballáh v Libanonu, které údajně získává část svých zbraní z Íránu přes Sýrii, jeho podpora hnutí Hamas a dalším radikálním palestinským skupinám, stejně jako ze západního pohledu ne vždy konstruktivní role, kterou Sýrie hraje v libanonské vnitřní politice.
"Vyčkejme, Syřané už tak mnohé zklamali," varuje také jeden evropský diplomat. A John Kerry zůstal během své návštěvy Sýrie právě tak obezřetný: "Syrská vláda teď musí napřed jasně a zřetelně vyložit, jaké má záměry."
Foto: AP, Reuters