Syrská armáda chystá zásadní operaci v Ghútě

Zahraničí
28. 3. 2018 10:25
Civilisté opouštějící východní část Ghúty.
Civilisté opouštějící východní část Ghúty.

Syrská armáda připravuje rozsáhlou ofenzivu proti zbylým povstalcům ve východní Ghútě, pokud se skupina ovládající město Dúma nevzdá. Napsal to provládní syrský list Al-Vatan. Ve východní Ghútě působily tři větší povstalecké skupiny. Dvě z nich přistoupily na evakuaci svých členů i jejich rodin, skupina Džajš al-Islám se zatím nedohodla. V jejích rukou je největší město této oblasti, Dúma.

"Jednotky rozmístěné v Ghútě připravují rozsáhlou vojenskou operaci v Dúmě, pokud teroristé z Džajš al-Islám město nevydají a neodejdou," napsal Al-Vatan.

Radikálové, kteří na dohodu o evakuaci přistoupili, odjíždějí do Idlibu na severozápadě Sýrie. Pokud Džajš al-Islám z východní Ghúty odejde, bude to znamenat její konec. Většina jejích členů je z Dúmy.

Armáda s podporou ruského letectva zahájila operaci proti východní Ghútě 18. února. Od té doby přišlo o život na 1600 lidí, evakuovalo se přes 100 tisíc osob. V rukou armády je nyní většina východní Ghúty, až na Dúmu.

Ve východní Ghútě působilo v minulosti až 17 povstaleckých uskupení. Tři největší z nich ovládaly nejvíc území. Dvě - Ahrár aš-Šám a Fajlak ar-Rahman - se evakuovaly na sever, kde mají své lidi, a s Tureckem, které s Idlibem sousedí, udržují dobré vztahy. To ale není případ skupiny Džajš al-Islám, která je vázaná na Dúmu a jinde v Sýrii nemá zázemí. "Je to velmi lokální záležitost. Vznikla ve velmi specifickém sociálním prostředí, vychází ze salafistického učení rozšířeného v okolí Damašku," sdělil Faysal Itani z analytického střediska Atlantic Council.

Odhaduje se, že Džajš al-Islám má asi 10 tisíc členů, kteří jsou teď v obklíčení ve městě hustě obydleném civilisty. Je jich tam podle odhadů na 150 tisíc, mnozí z nich tam přišli při útěku z jiných částí východní Ghúty. Někteří přebývají venku nebo ve zničených budovách.

Právě tato situace nutí skupinu při vyjednávání k ústupkům. Rusko, které vyjednává, dalo v úterý 48hodinové ultimátum. Skupina má buď odejít na sever, nebo čelit ofenzivě. Mluvčí skupiny ale tuto informaci popřel. Řekl, že bojovníci Džajš al-Islám nikdy neodejdou. Evakuaci na sever označil za nucené přesídlení. "Vyjednáváme o tom, že zůstaneme, ne že odejdeme. Ti, kdo z východní Ghúty odejdou, nemohou snít o návratu," citovala ho televize Al-Arabíja.

Podle exilové organizace ochránců lidských práv (SOHR) Rusko odmítlo povolit skupině odejít na jih, do Dará. Bojovníci by se tam dostali do blízkosti jordánské hranice a měli by šanci na další pomoc ze Saúdské Arábie. Na severu je ale čeká boj se soupeři ze skupin napojených na Al-Káidu.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK/AP , Uncredited

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ