Syrská opozice navrhla, aby se na ženevských rozhovorech o Sýrii jednalo o politickém předání moci. Podle zahraničních agentur to uvedl mluvčí opoziční vyjednávací komise (HNC). Rozhovory v Ženevě mají začít 23. února, před nimi se však tento čtvrtek má jednat o Sýrii také v Kazachstánu.
Mluvčí HNC zopakoval minulou podmínku opozice, totiž že syrský prezident Bašár Asad nemůže zůstat u moci ani v přechodném období, ani po něm. Opozice podle něj ještě nedostala program ženevských jednání. Koordinuje je zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.
"Přejeme si přímá jednání, chceme ušetřit čas, žádáme rychlé ukončení utrpení syrského národa," prohlásil mluvčí.
Kazachstán už v lednu uspořádal na podnět Ruska, Íránu a Turecka jednání mezi syrskou opozicí a vládou, další kolo svolal na únor. Dvoudenní summit měl začít ve středu, ale byl odložen na čtvrtek. Podle kazašských zdrojů jde o technické důvody.
Server Middle East Eye napsal, že odklad může souviset s úterním ruským bombardováním pozic povstalců v jihosyrském městě Dará. Působí tam jak Syrská svobodná armáda, kterou podporuje Turecko, tak i koalice Tahrír aš-Šám složená ze skupin vázaných na teroristickou síť al-Kajda. Povstalci tvrdí, že ruské letectvo podniklo nejméně 30 náletů.
Zatímco kazašské úřady tvrdí, že pozvaly jak zástupce syrské vlády, tak opozice, někteří z oponentů, kteří byli v Astaně na lednových rozhovorech, tvrdí, že tentokrát přizváni nebyli. Damašek potvrdil, že jeho delegaci i tentokrát povede vyslanec při OSN Bašár Džaafarí. Za Rusko bude přítomen zvláštní zmocněnec Alexandr Lavrenťjev a Írán do Astany posílá tajemníka ministra zahraničí Hosejna Džaberího Ansárího. De Mistura sdělil, že za OSN bude přítomen "technický tým". Jednat se má hlavně o posílení příměří, které bylo dohodnuto v prosinci.
Některé zdroje astanská jednání označují za hlavně vojenská, zatímco ta ženevská mají mít širší záběr a pokrýt i politické neshody mezi vládou a oponenty.