Syrská opozice má ženevskou konferenci za zradu. Rusko pobouřeno

Zahraničí
28. 10. 2013 10:15
Syrské opoziční skupiny vnímají připravovanou konferenci, jako útok na jejich revoluci (ilustrační foto).
Syrské opoziční skupiny vnímají připravovanou konferenci, jako útok na jejich revoluci (ilustrační foto).

Devatenáct syrských opozičních skupin vyloučilo účast na mezinárodní mírové konferenci o Sýrii. Měla by se konat v listopadu a kromě opozice by se jí měli účastnit i zástupci syrské vlády. Opoziční skupiny by považovaly vyjednávání s vládou prezidenta Bašára Asada za zradu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov výhružky těchto skupin označil za pobuřující.

Konferenci od května připravují USA a Rusko, zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí o ní jednal v minulých dnech s regionálními spojenci syrské vlády i opozice, dnes dorazil do Damašku.

Stanice Al-Džazíra zveřejnila nedělní prohlášení 19 opozičních skupin." Oznamujeme, že ženevská konference není volbou našeho národa a není ani požadavkem revoluce. Považujeme ji za další pokus změnit směr naší revoluce a zničit ji," uvádí se v prohlášení. Jeho autoři také napsali, že každý, kdo se ženevských jednání zúčastní, se dopustí "zrady a bude se z ní odpovídat před soudy".

"Je pobuřující, že některé z extremistických teroristických organizací, které bojují proti vládním silám, začínají hrozit. A není to poprvé. Jejich hrozby jsou namířeny proti těm, kteří se chtějí konference zúčastnit," řekl Lavrov. Pohrůžka prý směřuje i proti Rusku, protože autoři prohlášení prý "upozornili ruské diplomaty v cizině, že se stanou legitimními terči" útoků. "Je to pobuřující, nepřijatelné a odpovědnost za to nesou ti, kdo tyto opoziční skupiny financují a vyzbrojují," řekl Lavrov.

Opozice dlouhodobě účast na konferenci podmiňovala požadavkem Asadova odstoupení. Damašek nic podobného není ochoten učinit, Asad naopak nevyloučil kandidaturu v prezidentských volbách, které se mají konat příští rok.

Brahímí byl naposledy v Damašku loni. Řekl tehdy, že Sýrie potřebuje "skutečnou" změnu, a žádal, aby Damašek přistoupil na sestavení přechodné vlády. Provládní list Al-Vatan před jeho nynější návštěvou napsal, že Asad nemá zájem o setkání s Brahímím, protože emisar "se odvážil zasahovat do otázky kandidatury ve volbách v roce 2014".

Brahímí má za sebou jednání v Turecku, Jordánsku, Iráku, Egyptě, Kuvajtu, Ománu a Kataru. Minulý týden se sešel v Turecku i se zástupci Syrské svobodné armády, která bojuje proti Asadovi. Brahímí se snaží dohodnout detaily ženevské konference a považuje za "přirozené", aby se jí zúčastnil také Írán. Pro opozici je to nepřijatelné, protože Teherán patří k hlavním oporám Damašku.

Předseda Evropské komise José Barroso se dnes vyslovil k humanitární situaci v Sýrii. Prohlásil, že utrpení, jakým procházejí Syřané, je "skvrnou na svědomí lidstva". Řekl také, že humanitární pomoc potřebuje 6,8 milionu Syřanů. Syrský konflikt nepřežilo na 110 tisíc lidí a přes šest milionů jich opustilo domovy. 2,5 milionu z nich odešlo do ciziny.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ