Syrská opozice odmítá jednat s asadovci. Ti hrozí odjezdem

Zahraničí
24. 1. 2014 12:44
Ahmad Džarba, šéf Národní koalice sil revoluce a syrské opozice.
Ahmad Džarba, šéf Národní koalice sil revoluce a syrské opozice.

Delegace syrské vlády a opozice se v Ženevě nesejdou ke společnému jednání, jak se plánovalo. Zmocněnec OSN Lachdar Brahímí s nimi bude jednat separátně stejně jako ve čtvrtek. Ještě před polednem přijal vládní delegaci, s opozicí by se měl sejít odpoledne.

Setkání s vládní delegací trvalo asi hodinu. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim po něm pohrozil, že nezačnou-li "skutečná" jednání do soboty, syrská delegace ze Ženevy odjede. Počítalo se s tím, že delegace budou v Ženevě rokovat ještě několik dní.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim pohrozil, že nezačnou-li "skutečná" jednání do soboty, syrská delegace ze Ženevy odjede.Společné jednání mělo být součástí konference, která začala ve středu v Montreux, ve čtvrtek pokračovala separátními schůzkami a v pátek měla vyvrcholit v setkání obou delegací u jednoho stolu. Cílem je dohodnout se na ukončení syrského konfliktu nebo aspoň na pomoci civilistům.

Od začátku konference ale obě delegace a spolu s nimi země, které za oběma stranami stojí, nedávaly najevo, že jsou připraveny ustoupit ze svých rozdílných stanovisek.

Opozice oznámila, že se nesejde s delegací vedenou Mualimem, dokud zástupci vlády nepodepíší závěry ženevského setkání z roku 2012. Účastníci tehdejší konference, mezi nimiž nebyli aktéři konfliktu, se tehdy dohodli, že v Sýrii bude ustavena přechodná vláda.

"Požádali jsme zmocněnce OSN, aby se zástupci režimu podepsala závěry první ženevské konference. Nesejdeme se s nimi, dokud to nepodepíší," sdělil zdroj agentury Reuters.

Syrský ministr informací Umrán Zuabí pak prohlásil, že vládní delegace požadavek na ustavení přechodné vlády nepřijímá.

Zmocněnec OSN Lachdar Brahímí se v příštích dnech naběhá.Asadova poradkyně Busajna Šaabanová, která je ve vládní delegaci, opozici obvinila z maření rozhovorů a zpochybnila její připravenost vyjednávat o ukončení násilí.

"My jsme sem přijeli s myšlenkou na Sýrii a její občany, zatímco oni s myšlenkou na funkce," řekla krátce předtím, než její delegace odjela za Brahímím.

Damašek se sestavováním přechodné vlády nesouhlasí a razí vlastní program konference. Tím je dohoda v boji proti teroristům, jak nazývá opozici.

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ