Syrská vláda podala demisi, na tahu prezident

Zahraničí
29. 3. 2011 16:10
Protivládní demonstranti neskrývají nadšení.
Protivládní demonstranti neskrývají nadšení.

Syrský prezident Bašár Asad přijal demisi premiéra. Očekává se, že Asad vystoupí s projevem k národu, v němž oznámí ústupky demonstrantům.

Demisí kabinetu zatím vyvrcholila bezprecedentní vlna protestních demonstrací v řadě syrských měst z uplynulých dvou týdnů, během nichž bylo při brutálních zásazích bezpečnostních složek zabito údajně na sto dvacet lidí.

Protesty ovšem nebyly zaměřeny ani tak proti Utriho vládě, jako spíše proti Asadovi a jeho vládní straně Baas. Nezávislí pozorovatelé proto označují odstoupení kabinetu za "obětování pěšce", jímž se syrské politické vedení snaží prezidenta a jeho stranu dostat "z dostřelu".

Syrští provládní demonstranti již tradičně označují své protivníky za "psy Mossadu".Moc v zemi je totiž soustředěna v rukou prezidenta Asada, jeho rodiny a bezpečnostního aparátu. Po dvou týdnech největších protivládních nepokojů za posledních 11 let se dnes v centru Damašku sešly desetitisíce Asadových stoupenců, aby v den "věrnosti národu" projevily podporu prezidentovi.

Nepokoje v Sýrii propukly 18. března ve městě Dará, odkud se minulý týden rozšířily po celé zemi. Podle údajů organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch bylo při jejich potlačování zabito nejméně jednašedesát lidí, syrské opoziční a nemocniční zdroje ale uváděly nejméně dvojnásobný počet mrtvých.

Demonstranti zpočátku požadovali demokratické reformy a propuštění politických vězňů. Po brutálním zásahu vládních sil proti protestujícím ve městech Dará, Sanamín a Latákíja koncem minulého týdne ale začalo zaznívat i sílící volání po svržení Asadova režimu.

Prezident se o víkendu pokusil uklidnit protestující propuštěním až dvě stě sedmdesáti politických vězňů a stažením vojáků a policistů z předměstí Dará. V pondělí tam ale znovu vyšly do ulic asi čtyři tisíce lidí protestujících proti trvajícímu výjimečnému stavu a požadujících politické a občanské svobody.

Asad by měl v nejbližší době vystoupit s projevem k národu, jímž se pokusí uklidnit napětí v zemi. Ohlásit má podle agentur zejména zrušení výjimečného stavu, který v Sýrii platí od roku 1963 a umožňuje mimo jiné režimu svévolné zatýkání odpůrců a jejich věznění bez soudu; dále pak možná uvolní restrikce vůči sdělovacím prostředkům a umožní politický pluralismus.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ