Syrský ministr: Bojujeme s teroristy a Západ nám to kazí

Zahraničí
30. 9. 2013 19:04
Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim.
Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim.

V Sýrii není občanská válka a syrská vláda vede válku proti terorismu s bojovníky napojenými na al-Kajdu, kteří pojídají lidská srdce a odřezávají lidem končetiny za živa. Ve svém vystoupení ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN to prohlásil syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Obvinil zároveň USA, Británii a Francii z toho, že zabránily, aby byli jmenováni podle něj skuteční pachatelé chemických útoků v Sýrii.

"Teroristé použili v Sýrii jedovaté plyny, které dostali od západních států a zemí regionu, všem dobře známých," prohlásil Mualim. Syrský režim označuje za teroristy všechny protivládní povstalce. Z údajného chemického vyzbrojování syrských rebelů však Mualim neobvinil žádný konkrétní stát.

Podle Mualima je prý všem zcela jasné, že v syrské občanské válce bojují členové odnoží al-Kajdy, "té nejnebezpečnější teroristické organizace na světě". Některé země to prý ale odmítají uznat.

"Scény vraždění, zabíjení a pojídání lidských srdcí byly ukázány na televizních obrazovkách, nezasáhly však svědomí těch, kdo jsou záměrně slepí," řekl Mualim.

Úměrně k územním ziskům syrských povstalců a zapojování velkého množství členů různých milicí, džihádistů a kriminálních živlů do boje proti syrskému prezidentu Bašáru Asadovi, se množí zprávy o závažných případech porušování lidských práv páchaných součástmi ozbrojené opozice, uvedla agentura AP. Popravy páchané povstaleckými silami - třebaže i v mnohem menším rozsahu než krutosti připisované vládním silám - uvádějí Západ do obtížné situace a komplikují jeho snahy o vyzbrojení, výcvik a další pomoc povstalcům.

Mualim zdůraznil, že jeho vláda je oddána politickému řešení konfliktu v Sýrii, který opět označil za válku proti "teroru".

"Naše oddanost politickému řešení ale neznamená, že budeme přihlížet ničení našich mešit a kostelů, jak se to děje v Homsu a v Halabu, a nyní také ve městě Maalula, jediném místě na světě, jehož obyvatelé stále ještě mluví jazykem Ježíše Krista (aramejštinou)," zdůraznil Mualim.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ