Mladší bratr syrského prezidenta Bašára Asada je zřídka fotografován. O Máhirovi Asadovi se toho moc neví, a přesto je považován za klíčovou osobu k tomu, aby se rodinný klan udržel u moci. Velí elitní jednotce, která chrání Damašek před opozičními oddíly, a je to on, kdo už třetím rokem pomáhá vést kampaň proti oponentům. Mezi opozičními aktivisty se často hovoří o jeho brutalitě.
Od svých bratrů se liší téměř ve všem. Je jiný, než nejstarší Basil, kterého otec Háfiz připravoval na dráhu svého nástupce. Basil však v roce 1994 zemřel při dopravní nehodě. Tato tragédie k moci po Háfizově smrti vynesla Bašára, který studoval oční lékařství v Londýně a neměl vojenskou ani politickou zkušenost.
Na plakátech se i dnes nejčastěji objevují dva starší bratři - mučedník Basil a prezident Bašár. Bez Máhira, který se drží stranou. Přátelé i kolegové z armády, stejně jako jako odpůrci, o něm říkají, že je to muž oddaný výhradně armádě.Máhir velí 4. obrněné divizi, která má 15 tisíc vojáků, většinou příslušníků sekty vládnoucích alávitů. Pro ně je nynější občanská válka bojem o přežití. Máhirova jednotka je nejlépe placená i vycvičená ze všech armádních jednotek. Byl to Máhir, kdo vedl ozbrojený zásah proti lidem, kteří v březnu 2011 začali chodit na protivládní protesty. Už v dubnu se pak objevila svědectví lidí, kteří byli zatčeni, zavřeni do přeplněných cel a biti v tajných kobkách na základně 4. divize u Damašku.
"Je to nelítostný řezník," řekl o Máhirovi opoziční aktivista Muhammad Tájib z damašského předměstí Duma. Máhir prý od začátku prosazuje nelítostný boj proti oponentům. "Tvrdí, že než se začne jednat o míru, musí být povstání poraženo. To, zda se režim udrží, závisí na tom, zda Máhir dokáže povstalcům zabránit proniknout do Damašku a svrhnout bratrovu vládu. Padne-li Damašek, vláda končí," říká ředitel blízkovýchodního střediska z londýnské ekonomické školy Fawaz Gerges. Podle něj se Máhir zasadil o proměnu syrské armády.
"Z rezivějící instituce plné pasivních a unavených branců se stal válečný stroj v bitvách zocelených vojáků," soudí Gerges. Vysoké posty v Sýrii zaujímá několik Bašárových bratranců, avšak Máhir stojí mezi prominentními příbuznými nejvýš.Opozice tvrdí, že chemický útok u Damašku provedla 21. srpna 155. brigáda Máhirovy divize, pod kterou spadá velká raketová základna na kopcích nad hlavním městem. Důkaz pro to ale chybí. USA útok připisují armádě, ale nikoli konkrétní jednotce, i když se ví, že v Damašku a u něj operují pouze Máhirovi muži.
Máhirův vztah k Bašárovi, který je o tři roky starší, je zrcadlem vztahu, jaký panoval mezi Háfizem a jeho mladším bratrem Rifátem. Také on velel elitní jednotce a po Háfizově nástupu k moci v roce 1970 byl považován za klíčového strážce režimu. Když se v 80. letech pokusil dostat se sám k moci, soulad mezi bratry skončil a Rifát od té doby žije v exilu v Evropě.
Máhir po moci zřejmě neprahne. Když povstalci loni zaútočili v centru Damašku, začaly se z provládního tábora ozývat hlasy po výměně bratrů u moci. "Bašár na kliniku, Máhir k velení," znělo na shromážděních. Volání ale postupně utichlo a nepřerostlo v širší kampaň.O Máhirově brutalitě kolují zvěsti. Před několika lety prý projevoval velký zájem o těla obětí při vojenském zásahu proti islamistickým vězňům. Zahynulo při něm 17 lidí a kromě toho existuje video, na němž Máhir údajně fotografuje mobilním telefonem potrhaná těla a končetiny mrtvých.
Máhir, podobně jako Bašár, si vzal za ženu sunnitku. Žije s ní a jejich třemi dětmi ve vile u prezidentského paláce. Má rád koně a v Jaafúru u Damašku má ranč. Sbírá staré motorky a dresy s podpisy známých sportovců. Podle mluvčího opozice Kásima Saadaddína si s velkorysostí zajišťuje přízeň lidí kolem sebe. "Dává jim peníze, auta, domy a zábavu. Má pod kontrolou zemi i její zdroje," řekl.
Syrský režim drží na nohou prezidentův mladší bratr Máhir
Zahraničí
15. 9. 2013 10:09
Syrský prezident Bašár Asad.