Při nejnovějších jednáních v Ženevě byl zaznamenán posun ohledně vytvoření syrského ústavního výboru, který bude mít na starosti změnu syrské ústavy. Představitelé Íránu, Ruska a Turecka se v nadcházejících týdnech opět setkají a budou pokračovat v rozhovorech. Na závěr dvoudenního jednání zástupců uvedených tří zemí a OSN to podle agentury Reuters řekl zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.
V prohlášení de Mistura jednání označil za "obsáhlá" a "konstruktivní" s tím, že se začíná objevovat částečný konsensus ohledně podoby a náplně práce ústavního výboru.
Vytvoření výboru bylo schváleno na lednové mírové konferenci v Soči. Představitelé hlavní opoziční vyjednávací skupiny souhlasili, že budou s de Misturou spolupracovat, jestliže výbor vznikne pod záštitou OSN. Vláda syrského prezidenta Bašára Asada nejprve s plánem souhlasila, následně se ale do práce výboru odmítla zapojit. Koncem května ale Damašek podle všeho opět změnil názor, a to nedlouho poté, co se setkali syrský prezident Bašár Asad a jeho hlavní spojenec, ruský prezident Vladimir Putin.
Rada bezpečnosti OSN, ve které zasedá Rusko i Spojené státy, dala de Misturovi mandát k dosažení dohody o nové syrské vládě, o nových volbách a o celkové reformě vládnutí. Devět kol mírových rozhovorů pod záštitou OSN za poslední čtyři roky ale nepřineslo žádný posun.
Válka, kterou zažehlo potlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se postupně se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si už vyžádalo přes 340 tisíc obětí na životech a přinutilo miliony lidí opustit domovy.