Počet syrských uprchlíků, kteří žádají o pomoc, překročil už 250 tisíc osob, oznámil dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Tento údaj zahrnuje uprchlíky ze Sýrie, kteří se nechali zaregistrovat nebo čekají na registraci ve čtyřech zemích regionu, citovaly agentury prohlášení mluvčího UNHCR Adriana Edwardse.
Vzhledem k počtu obyvatel Sýrie, který činí 22 milionů, to znamená, že ze Sýrie uprchl každý osmaosmdesátý obyvatel. "Nejnovější čísla ukazují, že k dnešnímu dni se dalo v regionu zaregistrovat nebo čeká na registraci 253 106 syrských uprchlíků," řekl Edwards novinářům v ženevském sídle UNHCR. Jak upřesnil, v Jordánsku je 85 197 syrských uprchlíků, v Turecku 78 431, v Libanonu 66 915 a 22 563 v Iráku.
Uprchlíci, kteří přicházejí do Jordánska, podle Edwardse hovoří o neustávajícím dělostřeleckém a vzdušném ostřelování svých měst a vesnic u jordánské hranice. Kromě již registrovaných více než 85 tisíc Syřanů čeká na registraci u UNHCR v Jordánsku dalších 35 961 utečenců ze Sýrie.
Vzhledem k dané situaci se UNHCR rozhodl vyslat na místo šéfa úřadu Antonia Guterrese a jeho zvláštní vyslankyni, americkou herečku Angelinu Jolie.Oba už dorazili do Jordánska a v doprovodu jordánského ministra zahraničí Násira Džúdího navštívili uprchlický tábor Zaatari v příhraniční lokalitě Mafrak. Hovořili se syrskými rodinami, které v minulých dnech na útěku před občanskou válkou ve své zemi přešly hranici do Jordánska. "Vyslechla jsem od nich děsivé příběhy a líčení, z nichž bolí srdce," svěřila se poté Jolie se slzami v očích novinářům.
Mimořádné pohnutí u ní vyvolalo vyprávění dětí, řekla vyslankyně UNHCR. "Setkáte se s tolika nevinnými lidmi a civilisty a všichni se ptají, kdo je na jejich straně a kdo jim pomůže," řekla po návštěvě stanového městečka, které slouží jako dočasné útočiště asi 30 tisíc syrských uprchlíků.
"Naše současná mise tady má klíčový cíl: přitáhnout pozornost mezinárodního společenství a přimět je, aby projevilo mnohem větší solidaritu se syrskými uprchlíky a hostitelskými zeměmi, které nechali své hranice otevřené pro všechny, kdo prchají před konfliktem v Sýrii," řekl Guterres.
Jordánsko otevřelo Zaatari pro Syřany v červenci po dlouhém zvažování, jestli má budovat uprchlické tábory. Ammán se očividně obával pohněvat si autokratický režim syrského prezidenta Bašára Asada přinášením záběrů civilistů utíkajících před jeho vojenskými útoky, jak nacházejí útočiště jemu "přímo před nosem".
Tábor Zaatari má při současném náporu uprchlíků ještě řadu nedostatků a humanitární a uprchlické organizace vyjadřují znepokojení nad dalším zhoršováním situace s přibližující se zimou.