Tajné materiály zmizely. Byly ve skříňce prodané v bazaru

Zahraničí
31. 1. 2018 12:25
Bývalý australský premiér Tonny Abbott a německá kancléřka Angela Merkelová na snímku z roku 2014.
Bývalý australský premiér Tonny Abbott a německá kancléřka Angela Merkelová na snímku z roku 2014.

Australská vláda zahájila vyšetřování ztráty tisíce tajných spisů, které byly prodány spolu se skříňkou na spisy v bazaru. Canberrský obchod nábytek prodal ve velké slevě kvůli uzamknutým zásuvkám, k nimž nebyl klíč. Informovala o tom australská televize ABC.

Televize nezveřejnila, kdo nábytek odkoupil, pouze uvedla, že nový majitel zámky odvrtal a našel několik tisíc vládních spisů vztahujících se k dění ve vládách čtyř premiérů v minulých deseti letech. Nejčerstvější z dokumentů se týkal vlády Tonyho Abbotta, kterého v roce 2015 nahradil současný premiér Malcolm Turnbull.

Podle ABC byly téměř všechny dokumenty označeny jako tajné - buď jako "přísně tajné", "citlivé", "určené pouze pro Australany", nebo "pro kabinet". Televize neoznámila, kdy byly dokumenty nalezeny, avšak v minulých týdnech jich využila při zveřejnění informací kompromitujících administrativy bývalých premiérů Kevina Rudda a Abbotta a také několik poslanců. Televize oznámila, že se rozhodla s ohledem na národní bezpečnost o některých dokumentech pomlčet.

Mnohé listiny se týkají tajných služeb a plánovaných protiteroristických akcí. Obsahují rovněž informace o raketové modernizaci, o podezřelých radikálech a o snaze přimět Indonésii k lepší spolupráci při snaze zastavit imigraci do Austrálie. Jeden z dokumentů se zmiňuje o tom, že federální policie za pět let do roku 2013 ztratila téměř 400 spisů týkajících se národní bezpečnosti.

Vládní dokumenty se v Austrálii drží většinou v tajném režimu po dobu 20 let. Pak mohou být, často po úpravách, zveřejněny.

Rory Medcalf z vedení australské vysoké školy národní bezpečnosti nález označil za "nepříjemný" a upozornil, že může znepokojit spojence jako USA. "Ale význam bych nepřeháněl," řekl také Medcalf. "Z hlediska národní bezpečnosti to není tak katastrofálně poškozující, jako byla například Snowdenova odhalení," dodal s odkazem na bývalého pracovníka americké Národní bezpečnostní agentury Edwarda Snowdena, který v roce 2013 zveřejnil utajované informace o americké špionáži.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Andrew Taylor

Další čtení

Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru, Trump ohlásil jednání s Íránem

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ