Pentagon je znepokojen obchodováním se zbraněmi pod Hindúkušem. Mnoho bojovníků Talibanu bojovalo a stále bojuje s municí pocházející ze Spojených států. Radikálové se k ní nejspíše dostali na černém trhu, napsal list New York Times.
Při zkoumání třiceti zásobníků zabitých talibů obsahovalo nejméně 17 z nich patrony, které byly identické s americkou municí, informuje NYT. Tyto patrony armáda USA dodala afghánským vládním jednotkám.
I když u nálezu z letošního dubna šlo zhruba jen o tisícovku projektilů, obávají se vysoce postavení činitelé americké armády, že zkorumpovaní afghánští vojáci mohli prodat Talibanu své zbraně.
Část nábojů nalezených u talibů pochází z České republiky. Konkrétně se NYT zmiňuje o nábojích označených značkou "bxn", kterou podle něho používal během studené války český výrobce. Od roku 2004 daruje česká vláda munici a výzbroj Afghánistánu. České náboje, včetně střeliva označeného "bxn", dodávala do Afghánistánu také americká firma A.E.Y., která měla kontrakt s Pentagonem.
Zástupce šéfa pro výcvik a vybavení afghánské armády u příslušného amerického velitelství, Anthony Ieradi, hovořil v listu NYT o „nejhorším možném scénáři".
Armáda USA v Afghánistánu byla už letos v lednu kritizována, neboť zanedbala zdokumentování tisíců kusů výzbroje, které předala afghánským ozbrojeným silám. V jednom z bojů bylo loni zabito americkými zbraněmi devět vojáků USA.
Uchovávání munice se kontroluje méně přísně než uložení zbraní. Pentagon podle New York Times vytvořil databanku malých zbraní, které předal Afgháncům. U munice se něco podobného nevede, neboť její množství lze jen těžko sledovat.
Projektily mění často vlastníka v důsledku bojů, krádeží nebo ztráty. K tomu je nyní zřejmě nutné přičíst i černý prodej. Jednotky USA nezkoumaly, odkud pocházela výzbroj, kterou našly u bojovníků Talibanu. Chybí jim na to personál, uvedli důstojníci pro NYT.
Foto: Reuters a ČTK/AP