Tchajwanci zvolili sblížení s Čínou
22.03.2008 10:18 Aktualizováno 22.03. 18:41
V dnešních prezidentských volbách na Tchaj-wanu zvítězil opoziční kandidát nacionalistické strany Kuomintang Ma Jing-ťiou. Oznámila to volební komise, podle které vítěz získal 58 procent hlasů, kdežto jeho soupeř z vládnoucí Demokratické pokrokové strany Frank Sie jen 42 procent hlasů. Volební porážku již uznal.
Ma Jing-ťioua podpořilo přes sedm a půl milionu voličů z celkového počtu 13 milionů osob, které se do hlasování zapojily. Sie získal podporu asi 5,4 milionu voličů. Význam dnešních voleb naznačuje i výrazně vysoká účast, hlasovalo 76 procent ze 17 milionů oprávněných voličů.
Výsledky daly za pravdu průzkumům veřejného mínění, v nichž si také lépe vedl kandidát Kuomintangu, i když se jeho náskok v posledních týdnech snižoval. Pozorovatelé očekávají, že volby bez ohledu na výsledek přinesou zlepšení obchodních vztahů s Čínou.
"Lidé chtějí čistou vládu, ne zkorumpovanou," prohlásil Ma Jing-ťiou, když komentoval své vítězství. "Chtějí také prosperující, ne stagnující ekonomiku. Odmítají politické kšeftaření. Chtějí také mír (s Čínou), ne válku."
Navzdory vstřícnému přístupu ke kontinentální Číně nový tchajwanský prezident neopomněl okamžitě po svém vítězství vyzvat Peking, aby odstranil rakety mířící z čínské pevniny na Tchaj-wan. Upozornil, že až poté je možné začít s dvoustrannými mírovými rozhovory.
Sie své zklamané stoupence ujistil, že role Demokratické pokrokové strany dnešní porážkou v prezidentských volbách neskončila. "I když jsme ztratili volby, máme mnohem důležitější poslání. Pochodeň demokracie nesmí uhasnout," zdůraznil.
Tchaj-wan má Bushovu podporu
Ma Jing-ťiouovi k jeho vítězství jako první blahopřály Spojené státy, Japonsko a Singapur. Americký prezident George Bush vyzval Tchaj-wan, aby byl majákem demokracie, a poznamenal, že jeho jednání s Čínou musí probíhat tak, aby byly položeny základy stability. Při tomto jednání je třeba zdržet se jednostranných kroků, zdůraznil.
"Volby oběma stranám poskytují novou příležitost pokusit se vzájemně řešit jejich spory," uvádí se v prohlášení, které vydal Bílý dům.
Tchajwanská volební komise také oznámila, že dvě referenda týkající se případného členství Tchaj-wanu v OSN, která byla spojena s nynějšími prezidentskými volbami, skončila negativním výsledkem, protože žádná z alternativ nezískala potřebný počet hlasů.
Hlasování ukázalo, že se Tchajwanci zajímají především o otázky vnitřní politiky. První referendum, pořádané z iniciativy DPP, se týkalo možnosti vstupu ostrova do OSN pod názvem Tchaj-wan. Druhé referendum navržené Kuomintangem, kladlo voličům otázku, zda má země do OSN vstoupit, a pokud ano, pak pod jakým názvem.
Čína, která Tchaj-wan považuje za svou provincii a volby za lokální záležitost, se zatím vyslovila jen k neúspěšnému referendu. Podle krátkého prohlášení Pekingu na webových stránkách čínské vlády ztroskotání referenda ukazuje, že snahy o oficiální nezávislost ostrova nedokázaly Tchajwance zaujmout.
Tchaj-wan - útočiště nacionalistů
Tchaj-wan se v roce 1949 po vítězství komunistů v kontinentální Číně stal útočištěm nacionalistů z Čankajškova Kuomintangu. Pevninská Čínská lidová republika považuje Tchaj-wan za svou provincii a odmítá jeho jakékoli snahy o nezávislost.
Přes vyhrocenou rétoriku se mezi Čínskou lidovou republikou a Tchaj-wanem v posledních dvou desetiletích rozvinuly čilé obchodní vztahy a tchajwanské společnosti za tuto dobu investovaly na pevnině až 100 miliard dolarů.
Kuomintang se k Číně staví vstřícněji než Demokratická pokroková strana, která usiluje o nezávislost a nedůvěřuje Pekingu a jeho záměrům. Ma Jing-ťiou v předvolební kampani navrhl společný trh s Čínou ve snaze podpořit ostrovní ekonomiku, která trpí inflací a stagnací mezd.
Také Frank Sie věnoval větší část kampaně ekonomice, i když v posledních dnech také kritizoval Peking za násilí v Tibetu. Oba kandidáti podporují zvýšení počtu přímých letů mezi Čínou a Tchaj-wanem.
Volební komise také oznámila, že dvě referenda týkající se případného členství Tchaj-wanu v OSN, která byla spojena s nynějšími prezidentskými volbami, skončila negativním výsledkem, protože žádná z alternativ nezískala potřebný počet hlasů.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.