Tchaj-wan vyhlásil, že chce vstoupit do OSN pod vlastním názvem a hodlá uspořádat referendum o názvu ostrova, který pevninská Čína považuje za odštěpeneckou provincii. Iniciativa vyvolala vlnu kritiky jak od miliardového souseda, tak od hlavního spojence Tchaj-wanu USA.
Náměstek ministryně zahraničních věcí USA Thomas J. Christensen o plánovaném referendu podle serveru us-taiwan.org prohlásil, že je „špatně koncipované a potenciálně velmi škodlivé". Dále řekl, že takový krok pomíjí tchajwanskou národní bezpečnost kvůli krátkodobým politickým ziskům.
Křeslo v OSN museli Čankajškovi nacionalisté z Tchaj-wanu přenechat soudruhům z pevninské Číny v roce 1971, kdy Spojené státy začaly hledat cestičky k normálním vztahům s komunisty. Od té doby OSN odmítlo všechny pokusy Tchaj-wanu o vstup do organizace, včetně toho zářijového. Rozdíl oproti minulým pokusům byl ten, že žádost nesla jméno Tchaj-wan, a ne Čínská republika.
Tchajwanský prezident Čchen Šuej-pien (Chen Shui-bian; 56) v rozhovoru pro německý časopis Spiegel řekl: „Tchaj-wan chce, aby se s ním jednalo jako s normální zemí. OSN má 190 členů, tak proč k nim Tchaj-wan nepatří?"
Na domácí scéně má Čchenova žádost slušnou podporu. V září pochodovaly statisíce lidí městem Kchao-šue-jing, aby vyjádřili podporu prezidentovi.
Čchen poté v proslovu před OSN kritizoval Washington za nadbíhání Číně. Tiskový mluvčí Ministerstva zahraničí USA Sean McCormack však podle Taipei Times prohlásil, že Washington je proti jakékoli iniciativě, která by „chtěla změnit status Tchaj-wanu jednostranně".
Pro Spojené státy je zachování statusu quo v Tchajwanské úžině velice důležité a Čína reaguje na celou situaci ještě daleko citlivěji. Komunisti z pevniny již několikrát hrozili použitím síly vůči třiadvaceti milionům obyvatel ostrovního státu.
Poslední vyjádření z Pekingu zněla velice pevně. „Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí Číny a nikdy nebyl státem. To je nezměnitelná pravda uznaná mezinárodním společenstvím," cituje agentura Sin-chua prohlášení pracovní skupiny ústřední komise Komunistické strany Číny pro Tchaj-wan.
Čínská politika „jedné země" hlásá spojení odpadlé provincie s pevninou.
Čchenovi kritikové prohlašují, že jen kuje voliče před březnovými prezidentskými volbami. Na březen připadá i referendum o oficiálním názvu většinou mezinárodně neuznaného státu. Čína na druhou stranu čelí kritice za to, že údajně používá své ekonomické síly a tlačí Tchaj-wan do izolace. Počet států ochotných uznat ostrovní zemi jako nezávislý stát s každým rokem výrazně klesá.
Bushova administrativa ještě před útoky na světové obchodní centrum stála pevně za Tchaj-wanem a spíš tlačila na pevninskou Čínu ve prospěch ostrova. Dnes se priority změnily a Tchaj-wan může časem zjistit, že stojí osamocen tváří v tvář rudé miliardě.
„Takzvaný nárok, že Tchaj-wan je suverénní stát, je lež a Tchajwanské separatistické aktivity pro nezávislost, které porušují pevnou vůli bránit suverenitu a národní integritu 1,3 miliardy Číňanů, jsou odsouzeny k nezdaru," řekl podle agentury Sin-chua člen pracovní skupiny ústřední komise Komunistické strany Číny pro Tchaj-wan.
Na fotografii: Premiér Čchang Ťün-siung (Chang Chun-hsiung) a šéfka prezidentské kanceláře Jie Čchu-lan odpovídají na otázky novinářů, 30. září 2007
FOTO: AP