Teherán: Ve hře Západu se nevzdáme <span>jaderných práv</span>

Zahraničí
5. 7. 2008 13:43
Solana v Teheránu 14. 6. sondoval nový atomový handl EU s Íránem.
Solana v Teheránu 14. 6. sondoval nový atomový handl EU s Íránem.

Íránský prezident ve středisku v Natanzu, kde se obohacuje uran.Írán se nevzdá svých jaderných práv, je ale připraven jednat s velmocemi o vyřešení krize kolem svého jaderného programu. Na dnešní tiskové konferenci v Teheránu to  prohlásil mluvčí íránské vlády Gholámhosejn Elham.  "Írán necouvne ve svých právech v jaderné oblasti.

Vůle íránského lidu je pevná a vytrvalá v duchu principů definovaných nejvyšším vůdcem (ajatolláhem Sejjedem Alím Chameneím),", prohlásil Elham.

"Írán trvá na tom, aby při vyjednávání (s velmocemi) byla respektována jeho práva, i na tom, aby s poukazováním na mezinárodní pravidla nebyla jeho práva omezena," zdůraznil.

Dodal, že Teherán je připraven diskutovat zejména se skupinou 5+1, tedy s USA, Ruskem, Čínou, Británií a Francií jako pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN, a dále s Německem o "obecných bodech íránského balíku a o nabídce velmocí".

Solana v Teheránu 14. 6. sondoval nový atomový handl EU s Íránem.Vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana předal 14. června jménem skupiny Teheránu nabídku ke spolupráci. V pátek na ni Írán odpověděl, oznámil Elham, aniž obsah odpovědi upřesnil.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád reagoval na Solanovu nabídku bezprostředním výrokem, že jde o novou hru Západu, která je předem odsouzena k nezdaru. Hlavní poradce íránského duchovního vůdce Chameneího Alí Akbar Velájatí stejně jako íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí však tento týden nevyloučili možnost dosažení kompromisu o íránském jaderném programu.

Podmínkou zahájení rozhovorů o nabídce velmocí je to, aby se Teherán v rámci svých jaderných ambicí zřekl všech aktivit spojených s obohacováním uranu. Mezinárodní společenství se netají obavami, že Teherán by se touto cestou mohl dostat k jaderným zbraním.

Šéf ŕánské diplomacie Muttakí vysvětluje OSN atomovou politiku Íránu.Podle diplomatických zdrojů Solana nechal během návštěvy Íránu otevřenou možnost etapy předcházející vlastním rozhovorům. Během ní by mezinárodní společenství nepřistoupilo ke zpřísnění sankcí vůči Teheránu, pod podmínkou, že Írán nezprovozní v rámci budování jaderného programu své nové centrifugy.

USA a jejich evropští spojenci už dlouho varují Írán před dalšími sankcemi, jestliže nový balík nabídek nepřijme. Teherán zase vytrvale odmítá obavy mezinárodního společenství, že chce vyrobit jadernou zbraň. Tvrdí, že jaderné kapacity včetně obohacování uranu buduje v zájmu energetické soběstačnosti země a jako mírový program.

Foto: Reuters a AP

Autor: ČTK

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ