Téměř 900 rebelů a civilistů evakuováno z východní Ghúty

Zahraničí
25. 3. 2018 11:45
Syřané se připravují na další evakuace z východní Ghúty.
Syřané se připravují na další evakuace z východní Ghúty.

Téměř 900 rebelů a povstalců bylo v neděli evakuováno z nejjižnější části syrské východní Ghúty. Přesun byl důsledkem dohody mezi povstalci a syrskou vládou, která tuto enklávu na pomezí Damašku od roku 2013 obléhá a několik týdnů bombarduje. S odkazem na reportáž syrské televize Al-Ichbáríja o tom informovala agentura AP.

Stovky povstalců, jejich příbuzných a dalších civilistů začaly opouštět své domovy ve východní Ghútě již v noci na neděli. Reagovaly tak na prohlášení druhé největší povstalecké skupiny v regionu Fajlak ar-Rahmán, která souhlasila se stažením z oblasti města Arbín.

Podle vyjednané dohody by měly autobusy odvézt z měst Arbín a Zamalka a z okrajové damašské čtvrti Džubár asi 7000 lidí. Všichni budou směřovat do povstaleckých oblastí na severu Sýrie. Evakuace začala ve čtvrtek.

Rebelové podle agentury AP dostali na výběr, zda pojedou do povstalci ovládaných oblastí, nebo se přidají k armádě prezidenta Bašára Asada. Podobnou možnost vláda dala povstalcům i v minulosti při evakuaci v jiných částech Sýrie. Většina z rebelů však v syrské armádě být odmítá a obává se msty ze strany bezpečnostních složek.

Kritici evakuací tvrdí, že jde o nucené vysídlení osob a upozorňují na to, že v důsledku bombardování se civilisté ocitají bez přístupu k potravinám a lékům. Představitelé OSN proto taktiku syrské vlády již několikrát označili za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. OSN a Mezinárodní výbor Červeného Kříže (MVČK) se odmítly na nejnovějších evakuacích východní Ghúty podílet.

Syrská armáda zahájila v únoru leteckou i pozemní operaci s cílem získat oblast pod svou kontrolu. Rada bezpečnosti OSN sice 24. února schválila rezoluci o příměří v Sýrii, ale masový odchod civilistů umožnilo až rozhodnutí Damašku a jeho spojence Ruska pozastavit každý den boje na několik hodin a otevřít humanitární koridory, kterými mohou místní obyvatelé odcházet. Podle syrských státních médií již oblast opustilo nejméně 107 tisíc  civilistů.

Východní Ghúta se ocitla v obležení vládních jednotek na jaře 2013 krátce poté, co ji ovládli povstalci. V katastrofálních podmínkách tam žilo na 400 tisíc lidí.

Nyní oblast již z 90 procent opět ovládla syrská vládní vojska. Podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) při vojenských akcích zahynulo nejméně 1600 civilistů.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ