Teroristé, kteří zabili v indické Bombaji přes 170 lidí, podstoupili několikaměsíční výcvik v Pákistánu. Po výslechu jediného přeživšího atentátníka to dnes oznámily indické úřady. Islámábád se dnes nicméně od spojitosti s útokem opět distancoval.
Pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí varoval před tím, že cílem teroristů je právě rozpoutání konfliktu mezi Pákistánem a Indií.
Zadržený terorista Azam Amir Kasav podle indických vyšetřovatelů přiznal, že s ostatními útočníky podstoupil výcvik v pákistánské základně islámské teroristické organizace Laškare tajjaba.
"Prošli několikafázovým výcvikem, při němž se učili mimo jiné zacházet se zbraněmi, vyrábět bomby či přežít v extrémních situacích," citovala agentura Reuters vyšetřovatele, který si přál zůstat v anonymitě. Podle něj se na výcviku teroristů podílel i bývalý důstojník pákistánské rozvědky.
Zardárí dnes nicméně prohlásil, že Indie nepředložila jediný důkaz, že je do útoku zapojena nějaká pákistánská organizace. Zdůraznil také, že Laškare tajjaba patří mezi skupiny, jejichž činnost se snaží Islámábád potírat.
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová dnes nicméně v Londýně vyzvala Islámábád, aby se zapojil do vyšetřování incidentu. "Od Pákistánu očekáváme úplnou transparentnost a spolupráci v této věci," řekla.
Do vyšetřování útoku se zapojí i tým amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), který dnes dorazil do Bombaje.
V Indii pokračuje vlna rezignací v souvislosti s atentáty. Už v neděli odstoupili federální ministr vnitra Šivradž Pátil a vládní poradce pro otázky národní bezpečnosti M.K. Narajanan.
Hlavní ministr státu Maháráštra Vilasrao Dešmukh dnes odvolal státního ministra vnitra R.R. Pátila, na kterého se snesla vlna kritiky poté, co označil útok v Bombaji za "drobný incident". Sám Dešmukh vzápětí nabídl vlastní rezignaci, o jejím přijetí rozhodne jeho strana.
Nově jmenovaný ministr vnitra Palaniappan Čidambaram dnes ujišťoval veřejnost, že federální vláda zajistí bezpečnost a zabrání dalším útokům. Mezi obyvateli Bombaje ale i nadále panují obavy z opakování násilností.
"Cítím se naprosto nedostatečně chráněn. Jsem velmi vyděšený, ale co mohu dělat? Musím jít do práce," řekl pětapadesátiletý Rádžendra Šáh.
Foto: AP a Reuters