Teroristé zaútočili na mešitu na Sinaji, přes dvě stě mrtvých

Zahraničí
24. 11. 2017 13:56
Dnešní útok radikálů na mešitu na severu Sinajského poloostrova si vyžádal životy 235 lidí.
Dnešní útok radikálů na mešitu na severu Sinajského poloostrova si vyžádal životy 235 lidí.

Dnešní útok radikálů na mešitu na severu Sinajského poloostrova si vyžádal životy 235 lidí a přinejmenším 130 osob utrpělo zranění. Informovala o tom egyptská státní televize a agentura MENA. Jak uvedla agentura AP, jde o nejbrutálnější útok na egyptské civilisty. Mešita byla napadena v době poledních modliteb. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Na celém Sinajském poloostrově byla vyhlášena pohotovost a uzavřena je silnice spojující egyptský Aríš s Rafáhem na hranici palestinského pásma Gazy. Káhirské letiště zpřísnilo bezpečnostní opatření. Egypt vyhlásil za mrtvé třídenní smutek.

Podle policie útočníci mířili na mešitu v Bir al-Abdu, vzdáleném asi 40 kilometrů západně od Aríše, který je střediskem provincie Severní Sinaj. Přijeli ve čtyřech terénních autech, nejdříve odpálili nálož a pak vešli dovnitř a začali střílet na účastníky poledních modliteb. Potom zapálili automobil před mešitou a oblast obklíčili, aby zabránili přístupu záchranářů a zdravotníků.

Podle svědků incidentu se v mešitě často modlili vyznavači súfismu, což je tolerantní forma islámu, kterou islamističtí radikálové označují za rouhačství. Většina obětí prý pracovala v nedaleké továrně produkující sůl. Muž, který žije blízko místa útoku, řekl listu The Guardian, že se k mešitě rozběhl poté, co slyšel výbuch. Před mešitou pak viděl těla zabalená do bílé látky. Podle jiných svědků radikálové stříleli i na dav, který se snažil z mešity uprchnout, a také na přijíždějící sanitky.

Prezident Abdal Fattáh Sísí svolal schůzku se zástupci bezpečnostních sil, aby společně posoudili nezbytné kroky. Na letišti v Káhiře platí zpřísněná bezpečnostní opatření, v hale přibylo vojáků a policistů, na příjezdech k letišti se provádějí kontroly aut. V Egyptě byl vyhlášen třídenní státní smutek.

V důsledku dnešních událostí Egypt odložil plánované otevření hraničního přechodu Rafáh mezi Egyptem a Pásmem Gazy. Hranice měla být otevřena na tři dny, aby se umožnil přechod civilistům, uvedla agentura MENA. Hnutí Hamás, které dosud vládlo v Pásmu Gazy a které Spojené státy, Evropská unie a Izrael označují za teroristickou organizaci, se v říjnu v Egyptě domluvilo s vládou Fatahu, která vládne na Západním břehu Jordánu a kterou Západ uznává, že jí předá administrativní kontrolu nad pásmem. Dohodu zprostředkoval Egypt.

Sinajský poloostrov je dlouhodobě dějištěm střetů mezi egyptskou policií a armádou na jedné straně a islámskými radikály na straně druhé. Terčem útoků zřídka bývají civilisté, většinou jsou to vojáci a policisté. V říjnu 2015 se ale na Sinaji po startu zřítilo charterové letadlo Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia s 224 lidmi na palubě a nikdo nepřežil; příčinou byla nejspíš bomba a k akci se přihlásil Islámský stát (IS). Letos radikálové znásobili v Egyptě útoky na koptské křesťany. V dubnu při útoku na koptský kostel v Tantě a potom v Alexandrii zemřelo nejméně 45 lidí. Výjimkou nebyly ale ani útoky na vyznavače súfismu - loni radikálové sťali jejich předního slepého duchovního a záznam vraždy sdíleli na internetu.

Napětí na Sinaji se znásobilo po sesazení egyptského prezidenta Muhammada Mursího v roce 2013. Mursí byl do úřadu zvolen za Muslimské bratrstvo, které v době své vlády prosazovalo posílení islámu ve společnosti. Nová vláda je ale zakázala a Mursí si odpykává vysoký trest ve vězení.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/DPA

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ