Thajsko zrušilo pět měsíců trvající zákaz přístupu na YouTube poté, co tento internetový videoserver souhlasil se zablokováním všech klipů údajně urážejících thajského krále. To je v Thajsku trestné. Vstřícná reakce YouTube na žádost thajských úřadů okamžitě podnítila debaty o svobodě slova na světové síti, napsala agentura Reuters.
YouTube původně v dubnu odmítl stáhnout klip urážející krále Pchúmipchona Adundétu a nynější vojenská vládu v Bangkoku přístup ke stránkám zcela zablokovala.
Vlastník YouTube, americká společnost Google, teď podle Reuters zřídila filtry, takže Thajci "závadná" videa dotýkající se majestátu devětasedmdesátiletého monarchy nemohou spustit.
Na tomto kroku se YouTube dohodl s thajskou vládou již v květnu, ale zablokování sporných klipů trvalo několik měsíců. Thajsko poslalo managementu YouTube seznam 12 videí, které považovalo za urážlivé. Šest z nich odstranili sami autoři nebo správci webu, neboť klipy prý porušily etický kodex serveru, uvedl YouTube. O osudu šesti dalších nahrávek se v prohlášení nezmiňuje.
První video nelichotivé k osobě krále se na stránce objevilo v prosinci několik dnů poté, co byl v Thajsku odsouzen sedmapadesátiletý Švýcar k deseti letům vězení za posprejování obrázků krále. Monarcha mu však později udělil milost a Švýcar byl deportován.
Thajský král, nejdéle vládnoucí panovník na světě, je konstituční monarcha a teoreticky nemá žádnou moc. Ve skutečnosti je však velkou morální autoritou a má na dění v zemi mimořádný vliv. Na trůn nastoupil už v roce 1946.
Foto: AP