Thajská protikorupční komise dnes nařídila zmrazit 21 bankovních kont patřících bývalému premiérovi Tchaksinu Šinavatrovi a jeho rodině, na nichž je uloženo celkem 1,5 miliardy dolarů. Informovaly o tom thajské oficiální zdroje.
Komisi zřídila thajská vojenská vláda, která minulý rok v září svrhla Šinavatru (57) při nekrvavém puči.
Na kontech někdejšího ministerského předsedy a jeho příbuzných byly uloženy především zisky z kontroverzního loňského prodeje telekomunikačního gigantu Shin Corp. singapurské společnosti Temasek Holdings.
Za svůj podíl v Shin Corp. rodina Šinavatrových dostala 1,9 miliardy dolarů. Šinavatra se údajně touto transakcí chtěl zbavit nařčení z konfliktu zájmů, využil však také právní kličky, aby nemusel z prodeje odevzdat daň. Na protest tehdy do ulic Bangkoku vyšly statisíce lidí, jejichž demonstrace se staly předzvěstí vojenského převratu.
"Rozhodnutí zmrazit účty nebylo motivováno politicky. Komise má důkazy, že Tchaksin porušil zákon zneužíváním moci," uvedl jeden z členů protikorupčního úřadu. Šinavatra se může do 30 dnů proti rozhodnutí komise odvolat u soudu. Pokud by naopak soud obvinění komise potvrdil, zkonfiskovala by Šinavatrovy účty thajská vláda, dodal týž zdroj.
Agentura AFP připomněla, že zmrazení účtů by mohlo zkomplikovat Šinavatrův údajný záměr koupit anglický klub Manchester City. Transakce se podle agentury AFP odhaduje na 197 milionů dolarů.
Thajská protikorupční komise dnes odmítla sdělit, kolika dalšími bankovními konty Šinavatra a jeho manželka disponují a kolik na nich mají uloženo peněz. Šinavatrova rodina patřila k nejbohatším v jihovýchodní Asii již před nástupem Tchaksina do funkce v roce 2001; časopis Forbes jeho jmění odhadl na 2,2 miliardy dolarů.
V Thajsku byla mezitím jmenována přechodná civilní vláda, která by měla zemi vést do letošního prosince, kdy se podle slibu současného premiéra Surajuda Čulanonta mají konat nové volby.
Před necelými dvěma týdny thajský soud zřízený juntou nařídil rozpuštění Šinavatrovy politické strany Thajci milují Thajsko, kterou shledal vinnou z porušení volebních zákonů. Šinavatrovi a dalším 110 vysokým představitelům strany zakázal pět let působit v politice.
Ústavní soud uvedl, že Šinavatrova strana v loňských předčasných parlamentních volbách uplácela několik menších stran, aby se zúčastnily hlasování, a daly jim tak zdání regulérnosti, zatímco opozice volby bojkotovala.
FOTO: AP