Thajsko: politická krize přiostřuje. <span>Vicepremiér odstoupil</span>

Zahraničí
7. 10. 2008 07:31
Thaiští demonstranté v oblaku slzného plynu.
Thaiští demonstranté v oblaku slzného plynu.

Dlouhotrvající politická krize v Tahjsku poškozuje celou zemi.Thajský vicepremiér Čavalit Jongčajut dnes rezignoval kvůli srážkám mezi policií a protivládními demonstranty v Bangkoku. Podle tiskových agentur bylo při policejním zásahu zraněno sedm desítek lidí, a znovu se tak vyhrotila politická krize, která už několik měsíců sužuje Thajsko.

Několik tisíc demonstrantů zablokovalo přístupové cesty k parlamentu ve snaze zabránit novému premiérovi Somčaji Vongsavatovi přednést prohlášení o politice vlády. Policie shromáždění rozehnala slzným plynem. Někteří novináři přítomní na místě zákroku uvedli, že slyšeli i střelbu.

Zraněno bylo podle prvních informací 69 lidí, z toho nejméně tři těžce. "Jeden z protestujících přišel o nohu, jeden byl zasažen střepinou do prsou," řekl novinářům Petpong Kumtonkitdžakarn z bangkocké nemocnice, kam byli zranění přepraveni.

Thajský vicepremiér Čavalit Jongčajut.Jongčajut, který byl pověřen vyjednáváním s demonstranty, se po zásahu rozhodl vzdát funkce. "Tato akce nedosáhla toho, co jsem plánoval. Chci za tuto operaci přijmout zodpovědnost," řekl.

Po ranních střetech s policií se protestující z opozičního Lidového spojenectví pro demokracii (PAD) přeskupili před parlamentem, kde k nim z improvizovaných pódií hovořili jejich mluvčí. ""Bojujte s námi při obraně země!" prohlásil jeden z nich za nadšeného jásotu davu. "Zůstaňte s námi, dokud nedosáhneme vítězství!"

Vongsavat, kterému se po policejním zásahu podařilo proniknout do parlamentu, v prohlášení k poslancům zdůraznil připravenost svého kabinetu čelit globální finanční krizi i řešit vnitropolitické problémy. Jeho předchozí pokusy o jednání s PAD nicméně podle agentury Reuters zkrachovaly, protože demonstranti odmítali přistoupit na jakýkoli kompromis.

Stoupenci opozice od 26. srpna okupují komplex úřadu premiéra vlády v Bangkoku. V průběhu noci je PAD mobilizovalo a přikázalo shromáždit se v ulicích vedoucích k parlamentu.

Thajský policista vystřeluje granát se slzným plynem.Demonstrace je součástí úsilí PAD o svržení vlády premiéra Vongsavata, kterého opozice viní z napojení na někdejšího ministerského předsedu Tchaksina Šinavatru. Toho v roce 2006 kvůli údajné korupci svrhla armáda v nekrvavém puči a ústavní soud mu následně zakázal působit v politice. Šinavatra poté odešel do exilu do Británie. Vongsavat je Šinavatrovým švagrem.

Protesty proti thajské vládě opozice zahájila už letos v květnu, kdy usilovala o odstoupení kabinetu předchozího premiéra Samaka Suntcharavedže. PAD ho vinilo, že byl jen loutkou, za jejíž provázky tahal z exilu Šinavatra. Suntcharavedže nakonec 9. září zbavil úřadu ústavní soud kvůli střetu zájmů, kterého se ministerský předseda dopustil tím, že v době, kdy už byl ve vládní funkci, vystupoval jako moderátor kuchařského televizního programu. Thajská ústava přitom zakazuje premiérovi a ministrům pracovat pro výdělečné soukromé subjekty.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ