Thajsko se bouří proti premiérce. Kvůli kontroverzní amnestii

Zahraničí
25. 11. 2013 12:20
Proti vládě demonstrují v Thajsku desetitisíce lidí.
Proti vládě demonstrují v Thajsku desetitisíce lidí.

Desetitisíce protivládních demonstrantů vyšly druhým dnem do ulic thajské metropole Bangkoku. Asi tisícovce z nich se přitom podařilo proniknout do budovy ministerstva financí. Vůdce protestů je vyzval, aby obsadili i další vládní budovy, a demonstranti zanedlouho pronikli i do ministerstva zahraničí. Účastníci protestů, které jsou největší od krvavých politických nepokojů v roce 2010, žádají rezignaci premiérky Jinglak Šinavatrové.

Protivládní demonstrace, které začaly v menší míře minulý měsíc, vyvolal návrh zákona o politické amnestii. Zákon by mohl dovolit návrat do vlasti miliardářskému expremiérovi Tchaksinu Šinavatrovi, bratrovi premiérky, který je jednou z nejkontroverznějších osobností v zemi.

Thajci obsadili i vládní úřady.Parlament sice návrh zákona prozatím zamítl, ale demonstrace volající po změně vlády pokračují. Kritici režimu Šinavatrovou obviňují, že její bratr vládu řídí ze svého exilu v Dubaji. Zatím největší protestní akce se uskutečnila v neděli, kdy se podle národní bezpečnostní rady demonstrací zúčastnilo na 180 tisíc nespokojenců, policejní odhady udávají počet 100 tisíc účastníků.

Dnes se asi 30 tisíc lidí vydalo ke 12 různým budovám, včetně vládních úřadů, vojenských základen a redakcí státních televizních kanálů.

Protestující vyzývali státní úředníky, aby se připojili k jejich kampani. Demonstranti rovněž skandováním "Odejděte!" vybízeli vládu k demisi.

Asi tisícovce protestujících se podařilo proniknout do budovy ministerstva financí. Usídlili se v několika patrech, kde si rozložili matrace na přespání.

"Zvu demonstranty, aby v budově ministerstva financí zůstali přes noc," uvedl k rozbouřeným davům vůdce protestů, bývalý vicepremiér Sutchep Tchaugsuban. "Ostatní vyzývám, aby učinili totéž a obsadili další vládní budovy a úřady po celé zemi," dodal.

Za premiérku Jinglak Šinavatrovou prý stále vládne její bratr Tchaksin.Premiérka Šinavatrová však odstoupit odmítá. "Nemám v úmyslu rezignovat či rozpustit parlament," řekla novinářům. "Přestože čelíme jistým problémům, kabinet může dál fungovat," dodala. Ve svém dalším prohlášení zkritizovala obsazení ministerstva financí s tím, že tento krok může poškodit důvěru investorů i turistický průmysl v zemi.

Bratr premiérky Tchaksin Šinavatra byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a od roku 2008 žije v exilu, aby se nemusel zodpovídat z obvinění z korupce a zneužití moci.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ