Thajský král posvětil převrat. Šéfa armády pověřil vládou

Zahraničí
26. 5. 2014 15:30
Šéf armády a vůdce státního převratu Prajutch Čan-Oča byl schválen jako šéf vládní vojenské rady.
Šéf armády a vůdce státního převratu Prajutch Čan-Oča byl schválen jako šéf vládní vojenské rady.

Šéf armády a vůdce státního převratu Prajutch Čan-Oča byl v thajském královském paláci schválen jako šéf vládní vojenské rady během oficiální ceremonie, které se ale osobně nezúčastnil thajský monarcha, 86letý král Pchúmipchon Adundét. Monarchie tak oficiálně posvětila státní převrat, který armáda provedla minulý týden.

"V zájmu obnovy míru a pořádku a v zájmu jednoty země král pověřil generála Prajutcha Čan-Oču vládou země počínaje tímto okamžikem," uvádí se v královském nařízení

Královská ceremonie, která je důležitou formalitou v zemi, kde monarchie zůstává nejvýznamnější institucí, začala v 10.49 místního času (05.49 SELČ). Důvod této hodiny nebyl vysvětlen, ale patrně šlo o čas považovaný za astrologicky příznivý. Podle expertů vojenské převraty v zemi bývají zpravidla provedeny se souhlasem královského paláce.

Thajská armáda provedla převrat minulý týden.Armáda poté, co se minulý týden chopila moci, zadržela desítky lidí, včetně expremiérky Jinglak Šinavatrové a vůdců protivládních i provládních demonstrací. Vůdce protivládních protestů Sutchep Tchaugsuban byl již propuštěn na svobodu. Armáda Tchaugsubana ráno předala civilní justici a ta ho propustila na kauci na svobodu.

Od neděle se také šíří nepotvrzené zprávy, že na svobodě už je i Šinavatrová, jejíž rezignaci demonstranti v čele s Tchaugsubanem od loňského listopadu žádali. Expremiérka nakonec musela odstoupit poté, co ji ústavní soud tento měsíc shledal vinnou ze zneužití moci, a její vládu svrhla minulý týden ve čtvrtek armáda.

Vysoký vojenský představitel řekl, že Šinavatrové bylo dovoleno vrátit se domů a svobodně se pohybovat a komunikovat. Zůstává ale pod dohledem armády. Junta prý Šinavatrovou vyzvala, aby "pomohla udržovat klid a pořádek a aby nespolupracovala s demonstranty ani s žádným politickým hnutím". Propuštění Šinavatrové z vojenské základny, kam byla v pátek generály povolána, potvrdil i zdroj blízký expremiérce.

Cást Thajců s pučem nesouhlasí.Šéf armády Prajutch Čan-Oča poprvé od převzetí moci promluvil k národu. Slíbil pevné prosazování práva, aby se politická situace mohla zlepšit. Varoval, že nebude mít jinou možnost než sáhnout k použití síly, pokud by v zemi znovu propukly protesty. Thajce vyzval ke klidu a slíbil jim uspořádat volby tak brzy, jak to bude možné. Žádné termíny ale zatím neupřesnil. Lidem přislíbil také to, že najde řešení problémů schémat prodeje rýže, což byl jeden z důvodů nespokojenosti obyvatel s vládou Šinavatrové.

Armáda se chopila moci v zemi minulý čtvrtek, aby ukončila šest měsíců trvající vlnu často násilných protivládních protestů. Armáda pozastavila platnost armády, rozpustila Senát a zavedla cenzuru médií. Komukoli, kdo urazí monarchii nebo poruší vojenské příkazy, hrozí, že stane před vojenským soudem.

Autor: ČTK , Reuters, AFPFoto: ČTK/AP , Sakchai Lalit, Apichart Weerawong

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ