Thajský premiér Samak Suntcharavedž dnes vyzval policii k vytlačení několika tisíc demonstrantů ze zahrady v komplexu úřadu vlády. Tu protestující už druhým dnem okupují s cílem přimět vládu k odstoupení. První střety mezi policisty a demonstranty se odehrály už ráno a bylo při nich zraněno 15 protestujících.
"Premiér řekl, že (protesty) musí dnes skončit," prohlásil Suntcharavedžův mluvčí. "Vyšleme tisíce policistů, kteří vyženou protestující od sídla vlády," dodal. Před premiérovým rozhodnutím byly v okolí zahrady rozmístěny dva tisíce policistů.
Policie se pokusila vytlačit demonstranty ze zahrady před úřadem premiéra už brzy ráno. S protestujícími se střetlo na 500 pořádkových policistů vyzbrojených obušky, ale vyhnat demonstranty z pozemku se jim nepodařilo. Policie poté od konfrontace upustila.
Soud v Bangkoku dnes také vydal zatykač na devět vůdců protestů. Ti jsou obviněni ze spiknutí s cílem připravit vzpouru, za což jim hrozí až trest smrti nebo doživotní vězení.
Jeden z organizátorů protestu Čamlong Srimuang prohlásil, že se nebude bránit zatčení. Demonstrace podle něj bude pokračovat, i kdyby byli vůdci protestů uvězněni. "Nemohou zavřít úplně všechny, nemají na to dost cel," řekl Srimuang.
Tisíce nespokojených Thajců zahájily demonstrace proti Suntcharavedžově vládě v úterý. Protestující vyšli do ulic, krátce obsadili budovu státní televize a zablokovali přístup k ministerstvům. Poté přelezli plot do komplexu premiérova úřadu a obsadili velkou zahradu před ním.
Protestující viní Suntcharavedžovu vládu z korupce a také z toho, že premiér je jen zástupcem bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, jenž byl svržen při převratu v roce 2006 a poté se uchýlil do exilu v Anglii.
Protesty organizuje Lidové spojenectví pro demokracii (PAD), které v nich hodlá pokračovat, dokud nedosáhne svržení sedm měsíců úřadující vlády.
Proti demonstrantům se dnes však postavila thajská média, která dosud s protesty spíše sympatizovala. Deník Bangkok Post označil poslední postup PAD za neoprávněný a nezákonný. "Pokud PAD skutečně chce svrhnout vládu, měla by to udělat v parlamentu. To je správné a demokratické místo pro takový čin," uvádí list.
PAD je volně napojená na konzervativní frakce monarchie a armády. Vznikla v roce 2006 z kritiků Šinavatry, kteří vyvolali rozsáhlé protivládní demonstrace kvůli podezření tehdejšího premiéra z korupce a ze zneužívání moci. V září 2006 armáda v reakci na protesty Šinavatru svrhla při nekrvavém převratu v době, kdy pobýval v zahraničí. Jeho strana byla rozpuštěna a Šinavatra do roku 2012 nesmí v Thajsku zastávat žádný veřejný úřad.
Samak Suntcharavedž vedl Šinavatrovy politické spojence ve volbách v prosinci 2007, v nichž zvítězil. To vyvolalo obavy z politického návratu Šinavatry, který v Thajsku zůstává oblíbený především mezi venkovským obyvatelstvem.
Suntcharavedž v úterý novinářům řekl, že nemá v úmyslu odstoupit. Protestující obvinil, že se pokoušejí vyvolat s úřady střety, které by vyústily v násilí. "Chtějí v zemi krveprolití. Chtějí, aby zasáhla armáda a znovu provedla převrat," řekl.
Šéf thajské armády generál Anupong Paodžinda v úterý popřel, že armáda připravuje pokus o státní převrat. "Armáda se do politiky neplete," řekl novinářům. Vypořádání se s protesty je podle něj záležitostí policie.
Foto: AP a Reuters