Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva v televizi oznámil, že nechá centrum hlavního města Bangkoku obsazené protivládními demonstranty bezodkladně vyklidit vojenskou silou. Demonstranti na to reagovali prohlášením, že vytrvají, a vrchní velitel připustil, že část vojáků a policie nemá k zásahu chuť a někteří s opozicí přímo sympatizují.
"Proces směřující k vyřešení situace pokračuje, ale možná nepotěší každého. Nejen armáda, ale i vláda se připravují ke kroku, který posune situaci na novou úroveň," prohlásil premiér. Co má být onou novou úrovní, neupřesnil.
PSALI JSME: Pat v Thajsku pokračuje, premiér odmítl návrh opozice
Bangkokem otřásají střety policie a demonstrantů
Vedžadžíva rozhodnutí nechat vyklidit Bangkok armádou oznámil v televizním prohlášení po boku šéfa armády. Stalo se tak den poté, co odmítl kompromisní návrh protivládních demonstrantů na řešení krize v zemi. Odmítnutí odůvodnil tím, že takzvané červené košile, jak se opozice podle barvy svého oblečení nazývá, se podle něj nevyhýbají násilí a zastrašování. Jádro opozičního návrhu rozpustit do 30 dní parlament nicméně označil za přijatelné.
Opoziční představitelé na hrozbu premiéra nasadit armádu odpověděli výzvou svým přívržencům, aby vytrvali. "Nepůjdeme domů, dokud nezvítězíme," řekl předák demonstrantů Kvančaj Prajna. Podle něj mnoho policistů a vojáků v provinciích straní opozici a "nepůjdou ji do Bangkoku rozehnat". Vyzval své přívržence v krajích, aby vyslání případných posil do hlavního města zabránili.
Premiér se na obrazovkách objevil po boku vrchního velitele armády Anuponga Paočindy, který v posledních dnech odmítal rozehnat opoziční hnutí silou. Generál sice prohlásil, že armáda "bude následovat politiku vlády", ale zároveň zdůraznil, že krize musí být vyřešena legálními prostředky. Současně připustil nejednotu v řadách vojska.
Armáda rozdělená není, míní velitel
"Jsme obrovská organizace, je možné, že někdo smýšlí jinak. Avšak jejich počet (jinak smýšlejících) není dost významný na to, aby se dalo říct, že armáda je rozdělená. Nechceme použít sílu, ale situace se vystupňovala k násilí a armáda musí být připravená," zdůraznil. "Pokud nastane potřeba obnovit mír, uděláme to."
Demonstranti, kteří protestují už několik týdnů, sympatizují s vypovězeným bývalým premiérem Tchaksinem Šinavatrou a snaží se prosadit Vedžadžívovu demisi a vypsání předčasných voleb. V posledních dnech obsadili část obchodní čtvrti Bangkoku, kde postavili barikády a vyzbrojili se podomácku vyrobenými zbraněmi - bambusovými kopími, dřevěnými štíty - a dlažebními kostkami.
Situace se vyostřila po 10. dubnu, kdy vojáci ve snaze zatlačit demonstranty spustili palbu, při níž bylo zabito 25 lidí a zraněno více než 800 dalších.
Foto: ČTK/AP