Thajský <span>pučistický generál</span> míří na premiérské křeslo

Zahraničí
1. 10. 2007 15:55
Generál Sonthi Búnjaratkalin
Generál Sonthi Búnjaratkalin

GenerálPředseda vojenské rady, která vede Thajsko od nekrvavého převratu v loňském roce, dnes na svůj post rezignoval. Spekuluje se o tom, že má premiérské ambice a chce vzít zemi pevně do svých rukou.

Sonthi Búnjaratkalin (60), který vloni v září pomohl sesadit a vypudit premiéra Tchaksina Šinavatru (58), rezignoval na svůj post šéfa Rady pro národní bezpečnost. Podle úředníků ministerstva obrany a armádních činitelů je pravděpodobné, že Sonthimu byla nabídnuta pozice ve vládě. Generál je mimo jiné znám i svým úzkým vztahem ke králi Bhumibolovi Adulyadejovi.

Thajská vojenská vláda slíbila uspořádat letos v prosinci volby, nejnovější rozhodnutí generála Sonthiho posílilo spekulace o jeho aspiracích na místo předsedy vlády. Po stejném kariérním žebříčku ostatně vyšplhal i současný premiér Surajud Čulanont (63), který je bývalým vrchním velitelem armády.

Podle serveru BBC Sonthiho na jeho místě vystřídal dosavadní šéf thajských vzdušných sil, Marshal Chalit Pukbhasuk.

Vyhlídky thajských pučistů přesto nemusejí být tak zářivé, jak by si představovali. Nedávné referendum, v němž voliči hlasovali o přijetí nové ústavy a nepřímo i o legitimizaci loňského puče, sice s výsledkem 58:42 dopadlo pro generály zdánlivě dobře, přesto ale ne do té míry, jak očekávali. Nejvíce odpůrců nové ústavy navíc pochází ze severovýchodu země, kde byla mocenská základna bývalého premiéra a kde žije celá třetina obyvatelstva. Ukazuje se, že politické rozdělení země přetrvává.

Současný premiér Čulanont je považován za nepříliš razantního politika, Sonthi chce proto zřejmě vstoupit do politiky, aby razantně zamezil nebezpečí případného návratu Šinavatry či nárůstu moci jeho politických stoupenců. O podobném vývoji se v Thajsku spekulovalo již delší dobu (viz TÝDEN 39/07). Sonthi sesazenému premiérovi ostatně pohrozil smrtí, pokud by se vrátil, již dříve.

Bývalý thajský premiér Tchaksin ŠinavatraŠinavatra byl do londýnského exilu vyhnán kvůli údajné korupci a zneužití moci. Již před svým vstupem do politiky byl úspěšným podnikatelem a jedním z nejbohatších Thajců. Premiérem se stal v roce 2001 po vítězství své strany „Thajci milují Thajsko" (TRT), kterou kritici označovali za populistickou.

Jeho politiky snižování chudoby a lepšího zpřístupnění zdravotní péče slavily značné úspěchy zejména mezi chudým venkovským obyvatelstvem a stal se tak prvním premiérem, který zůstal v úřadě celé volební období. V roce 2005 dosáhl znovuzvolení. Šinavatra byl ale zároveň doma i v zahraničí obviňován z potlačování lidských práv a svobody tisku.

V únorovém rozhovoru s médii Šinavatra plány na návrat do Thajska popřel. V exilu se mu prý daří dobře. Cestuje po světě, hraje golf, nakupuje a investuje do nemovitostí. V červnu 2007 navíc koupil londýnský fotbalový klub Manchester City.

Na fotografiích: (1) Generál Sonthi Búnjaratkalin, nedatováno, (2) Bývalý thajský premiér Tchaksin Šinavatra, květen 2007.

Foto: archiv

Autor: - ms -

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ