
Summit Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), který se měl konat v thajském letovisku Pattaya, byl dnes kvůli masivním protestům zrušen. Protivládní demonstranti totiž vtrhli do konferenční části hotelového komplexu, kde účastníci vrcholné schůzky měli jednat. Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva také ve městě a jeho okolí vyhlásil na několik hodin výjimečný stav.
Protesty již ráno znemožnily japonským, čínským a jihokorejským ministrům zahraničí sejít se na pracovní snídani. Dav zablokoval hotel, kde byla ubytována část nejvyšších představitelů asijských zemí, a bránil jim jej opustit. Později se situace vyhrotila, když více než tisíc protivládních demonstrantů prorazilo skleněné dveře do jednacích sálů, kde se dnes měli setkat představitelé 16 asijských zemí.
Dav se dožadoval odstoupení Apchisita Vedžadžívy, který se k moci dostal po parlamentních volbách před čtyřmi měsíci, a také vypsání nových předčasných voleb. Tehdy soud rozpustil předchozí kabinet. Červené košile, jak si říkají stoupenci bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, převracely stoly s občerstvením, mávaly thajskými vlajkami a skandovaly "Apchisito odejdi!".
ČTĚTE TAKÉ: Thajská vláda rozdává kvůli krizi. Opozice protestuje
Thajský parlament opět v obležení, nyní červených
Vládní mluvčí Panitan Wattanayagorn novinářům před zrušením summitu řekl, že delegáti musejí mít zajištěnu bezpečnost podle mezinárodních standardů. Právě obavou o bezpečnost vládních představitelů zdůvodnil thajský premiér zrušení vrcholné schůzky a následné vyhlášení výjimečného stavu. Asi polovinu účastníků summitu evakuovaly bezpečnostní jednotky helikoptérami na nedaleké vojenské letiště.
"Dokončil jsem svůj úkol a nařídil zrušit výjimečný stav," citovala agentura Reuters premiérovo prohlášení poté, co představitelé asijských států letovisko opustili. Vedžadžíva rovněž prohlásil, že demonstranti jsou "nepřátelé státu".
Demonstranti vyhlásili zrušení summitu za své vítězství a z místa se stáhli. Jejich vůdce Džakrapop Penkajr oznámil, že další protesty se budou konat v hlavním městě. Jejich konec podmínil rezignací thajského premiéra.
Vrcholná schůzka ASEAN byla svolána hlavně kvůli světové ekonomické krizi. Kromě představitelů desetičlenného bloku se jí účastnili i zástupci Číny, Japonska, Koreje, Indie, Austrálie a Nového Zélandu. Demonstrace asi dva tisíce Šinavatrových stoupenců v červených košilích narušily už jeho páteční oficiální začátek. Protestující se ale nakonec stáhli a umožnili delegacím přístup do hotelu, kde se jednání konalo.
Foto: ČTK/AP, Reuters