Tisíce Palestinek demonstrovaly u hranice Gazy a Izraele

Zahraničí
4. 7. 2018 06:15
Tisíce Palestinek demonstrovaly u hranice Gazy a Izraele (ilustrační foto).
Tisíce Palestinek demonstrovaly u hranice Gazy a Izraele (ilustrační foto).

U hraničního plotu mezi Pásmem Gazy a Izraelem demonstrovaly tisíce Palestinek. Jde o první hromadný protest žen od konce března, kdy Palestinci v Gaze začali u hraničního plotu demonstrovat proti Izraeli. Izraelská vláda tvrdí, že demonstrace organizuje radikální hnutí Hamás, které v Gaze vládne, s cílem prolomit hranici a páchat útoky na Izraelce. Při izraelské palbě bylo od začátku protestů zabito více než 130 Palestinců.

Ženy z různých částí enklávy přijely na místo autobusem, mnohdy i se svými dětmi. Pohybovaly se ve skupinkách ve vzdálenosti asi 50 metrů od bariery, jež dělí Gazu od izraelského území.

Několik z nich přišlo až k plotu. Přes obličej podle fotografa AFP měly tradiční arabskou šálu a držely palestinské vlajky.

Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze bylo při izraelské palbě zraněno 17 lidí.

"Přišla jsem dokončit pochod, který začala má dcera," uvedla třiačtyřicetiletá Rím abú Irmánaová, jejíž patnáctiletou dceru 14. května zabila izraelská palba. "Tyto demonstrace jsou poklidné, pouze hájíme naše území a naše práva," uvedla a držela přitom za ruku svého malého syna.

Palestinci v Gaze protestují od konce března proti špatným životním podmínkám a žádají možnost vrátit na území, která byla domovem jejich předků, ale v současnosti se nachází v Izraeli. Od začátku protestů 30. března izraelská palba usmrtila nejméně 138 Palestinců, žádný Izraelec nezemřel.

Protesty kulminovaly 14. května, kdy byla otevřena ambasáda Spojených států v Jeruzalémě na základě kontroverzního rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa přesunout jí tam z Tel Avivu. Izraelští vojáci při protestech na hranici s Gazou tehdy zastřelili nejméně 62 Palestinců.

Izrael se stal terčem mezinárodní kritiky za používání ostrých nábojů při střelbě na palestinské demonstranty. Premiér Benjamin Netanjahu kroky izraelské armády ale brání s tím, že Izrael musí chránit své hranice. Ze zneužívání protestů za účelem páchání útoků izraelská vláda viní radikální hnutí Hamás, které v Gaze vládne.

Vyhlášení nezávislosti Izraele před 70 lety, 14. května 1948, pro Palestince znamenalo národní katastrofu (nakbu). Ta začala, když bylo před a během první arabsko-izraelské války (1948-1949) vyhnáno ze svých domovů na 700 tisíc Palestinců. Po šestidenní válce v roce 1967 je následovalo dalších asi 320 tisíc Palestinců.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády Hamásu jsou životní podmínky většiny obyvatel pásma neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně. Nemocnice mají dlouhodobý nedostatek zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014. Dvě třetiny z obyvatel Gazy tvoří potomci uprchlíků.

Autor: ČTK , AFPFoto: , ČTK/ZUMA/Ahmad Hasaballah

Další čtení

Ruští voéjáci na přehlídce v Moskvě

Moskvou pochodovali vojáci. Fico zapadl, hlavním hostem byl čínský prezident

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 11:13
ilustrační foto

Přes 200 supů se otrávilo nastraženou mršinou, ochránci 83 ptáků zachránili

Zahraničí
9. 5. 2025
Čínský prezident Si Ťin-pching a Vladimir Putin

Všichni podporují „operaci“ na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ