V pákistánské metropoli Islámábádu, kde je na návštěvě český premiér Mirek Topolánek, jsou údajně připraveni k útokům tři sebevražední atentátníci. Uvedl to dnes pákistánský list Daily Times s odvoláním na zdroje z místní rozvědky. Podle nich jsou cílem atentátníků vládní a vojenské budovy, bezpečnostním silám se však podezřelé stále nedaří zadržet. Posílena proto byla už tak přísná bezpečnostní opatření a údajně byla varována i diplomatická zastoupení.
Pákistánská vláda nařídila zpřísnit kontroly na 1452 strategických místech, mimo jiné v jaderných zařízeních, na letištích a v přístavech. "Kolem (českého) premiéra bezpečnostní opatření zvýšena nebyla," řekl Topolánkův mluvčí Martin Schmarcz. Návštěva šéfa českého kabinetu podle něj pokračuje podle plánu.
V ulicích Islámábádu už před zveřejněním informací listu Daily Times hlídkovaly stovky policistů. Většina velkých hotelů a muzeí pákistánského hlavního města má nainstalované bezpečnostní rámy a pravidelné jsou i kontroly aut u vjezdů do hotelových komplexů.
Na středeční večerní recepci, kterou pro českého ministerského předsedu uspořádal jeho pákistánský protějšek Šaukat Azíz, museli členové české delegace, mezi nimiž jsou i ministr průmyslu a obchodu Martin Říman či ministr kultury Václav Jehlička, odložit své mobilní telefony. Důvodem je patrně skutečnost, že v minulosti teroristé použili k odpálení bomb právě mobily. Mluvčí českého premiéra podotkl, že toto opatření je v Pákistánu běžné.
Mobilní telefony budí u pákistánských uniforem obecně jistý odpor. Například novináři - pákistánští i čeští - byli při návštěvě premiérského sídla vyzváni, aby mobily nechali ještě před vchodem do budovy.
Místní lidé si na podobné věci již zvykli. "U nás je to nebezpečnější," uvedl třiadvacetiletý taxikář Ghulám, který pochází z jihopákistánského Karáčí. "My tady jsme už na ta opatření zvyklí. Hlavně ať je klid," podotkl ráno krátce poté, co při vjezdu k hotelu jeho taxík, a zejména podvozek prohlédli policisté pomocí zrcadel.
Po relativně poklidném období v posledních měsících Islámábád opět zažívá obavy z terorismu. Útoky jsou však častější spíše v jiných částech země. Na konci dubna byl na severozápadě Pákistánu při sebevražedném útoku, při němž zemřely tři desítky lidí, zraněn i ministr vnitra. Na prezidenta Parvíze Mušarafa, který se dostal k moci po vojenském převratu z roku 1999, bylo spácháno hned několik atentátů.
Premiér Topolánek s několika vybranými členy delegace dnes dopoledne odletěl z Islámábádu na plánovaný výlet do hor. Vrátit by se měli odpoledne, kdy ministerský předseda odlétá do Gruzie. V Tbilisi je očekáván kolem 19. hodiny našeho času.
Foto: ČTK