Ukradené bóje. Má varovat obyvatelstvo Indonésie před katastrofou, systém včasné výstrahy před tsunami je údajně ale jen podmíněně funkční. Několik speciálních bójí, které byly vyvinuty s německou pomocí, totiž zmizelo. Informovala o tom ve své reportáži německá televize ARD.
Na tento čtvrtek se přitom v indonéském hlavním městě Jakartě připravuje slavnostní otevření řídící centrály systému TEWS (Tsunami Early Warning System). Akce se zúčastní i tamní státní prezident Susilo Bambang Yudhoyono.
Indonésii, jež sestává ze zhruba 17 tisíc ostrovů, sužují častá zemětřesení a země se obává obdobné katastrofy jako roku 2004, kdy obří vlny tsunami vzniklé pomořským zemětřesením zahubily kolem 170 tisíc lidí. Část pobřeží provincie Aceh na severu Sumatry se změnila v místo zkázy.
Od roku 2004 vyzkoušela země řadu systémů včasné výstrahy, ale odborníci se k nim staví spíše skepticky.
Zásadní obrat má přinést TEWS, na jehož vývoji se výrazně podíleli němečtí experti (Geoforschungszentrum Potsdam). Jeho součástí jsou hlavně speciální otřesové senzory umistěné na dně moře a bójky na hladině. Jimi shromážděné informace se dostávají pomocí satelitů do řídícího centra.
Podle televizní stanice ARD ale ze sedmi bójí, které mají měřit proudění vody a výšku vln, čtyři zmizely. Má jít o dvě zařízení americké a dvě indonéské výroby. Dvě další, které sestrojili Němci, nebylo dočasně možné lokalizovat, ale to se mezitím podařilo, uvádí se v reportáži.
Celkově se plánuje 23 bójek. Deset má pocházet ze Spolkové republiky. Kvůli zmizelým bojím není ale varovný systém "ještě plně optimalizován", přiznává generální ředitelka příslušného indonéského úřadu pro meteorologii a geofyziku Sri Wori Harijonová v rozhovoru pro ARD. "Musíme najít nějaké řešení. Ještě ale nevíme, jak to máme udělat," říká inženýr Wayan Wira Yogantara, který šéfuje údržbě systému.
Problém mimo jiné představuje, že indonésští rybáři připlouvají na širém moři k bójkám, na nichž jsou vysoce citlivé meřící a komunikační přístroje, a upevňují u nich své lodě. Důvod? Na bójkách se usazují mušle a ty zase přitahují ryby.
Předností monitorovací technologie, kterou pomohli vyvinout Němci, je, že varování před tsunami TEWS pracuje s různými měřícími systémy, čímž je vysoce spolehlivé i v případě, že jednotlivé komponenty z nějakých důvodů vypadnou.
TEWS je schopen během pěti minut od zaznamenání zemětřesení určit, zda hrozí nebezpečí tsunami - mimo jiné jakým oblastem. Místním úřadům tak zbývá dostatek času na preventivní opatření, cituje list Jakarta Post domácí experty. Vedle řídícího ústředí v Jakartě má TEWS ještě deset oblastních center.
Součástí systému jsou i sirény. Na velmi ohroženém západním pobřeží Sumatry jsou prozatím na šesti místech. Plánuje se jejich opakované testování vždy 26. dne v měsíci v deset hodin dopoledne.
Maximálně dokonalý varovný systém ještě ale neznamená, že lidé mají před tsunami více či méně vyhráno.
Z nedávného výzkumu vyplynulo, že jen čtyři obce ze 139 byly připraveny na možnou kalamitu, především evakuačními plány, upozorňuje indonéský tisk.
Foto: Geoforschungszentrum Potsdam, AP a Reuters