Trosky, či vlny a řasy? Oči znavených pátračů zběsile kmitají

Zahraničí
27. 3. 2014 19:05
Hledání trosek boeingu je pro pátrače vysilující záležitostí.
Hledání trosek boeingu je pro pátrače vysilující záležitostí.

Hlavy tisknou těsně na okénka pátracího letounu a pozorují nekonečnou šeď oceánu. Očima kmitají nahoru a dolů, doleva a doprava ve snaze najít cokoli, co by mohlo vysvětlit osud ztraceného letadla společnosti Malaysia Airlines. Takhle vypadá pátrání po boeingu v praxi.

Hledání zbytků stroje Boeing 777, který zmizel 8. března na letu z Kuala Lumpuru do Pekingu, je komplikované hned z několika důvodů - od velikosti prohledávané oblasti přes vzdálenost od pevniny po nevlídné počasí. Přes veškerou moderní technologii, která je pátračům k dispozici, jsou nejlepším nástrojem lidské oči. I ty však podléhají únavě.

Své o tom ví letecký poručík Stephen Graham, který velí posádce hlídkového letounu P-3 Orion novozélandského královského letectva. Pátrání po objektech na moři není prý tak jednoduché, jak si většina lidí myslí.

Zápisky nad mořem šedi.Na každé straně letounu sedí dva pátrači s dalekohledy, kteří každou půlhodinu rotují. V moři hledají jakékoli pozůstatky zmizelého letadla - cokoli hranatého nebo něco bílé či oranžové barvy.

Bílé jsou totiž zbytky pláště letadel, oranžová je zase barvou většiny předmětů navrhovaných v letectví pro potřeby signalizace po havárii.

Jenže v této oblasti jsou i některé mořské řasy oranžové a spolu s bílými hřebeny vln hnaných prudkým větrem způsobují pátračům časté výkyvy tepové frekvence.

Aby neztratili koncentraci, musí letečtí pátrači neustále pohybovat očima do tvaru písmene X či nahoru a dolů. "Když se totiž oči zaměří na jedno místo, snadno se do něj ponoří a není pak těžké něco přehlédnout," říká Graham.

Přirovnat se to prý dá k dennímu snění cestujícího, který při jízdě pozoruje krajinu za oknem. Z toho důvodu se pátrači občas zaměří na špičku křídla nebo nahlédnou do vnitřku letounu a pak rychle zpět. Podle Grahama je to jediný způsob, jak si udržet aktivní mysl.

Čínský Iljušin připraven na další pátrací misi.Na odpočinek během pátrání totiž moc času není. Když pátrač skončí směnu u okénka, čeká ho navigování nebo taktická koordinace. Ze svého místa se však nesmí hnout, dokud za ním nestojí jiný člen posádky. Při rychlosti letu totiž není mnoho času na ověření toho, co zahlédl.

Pátrání po letu 370 malajsijských aerolinek je obrovská a komplikovaná mise, ale podle Grahama není nemožná: "Už jsme hledali i kánoi v Tichém oceánu a našli jsme ji. Vždycky je tu naděje."

Autor: - red -, ČTK , APFoto: ČTK/AP , Rob Griffith

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ