Izrael nařídil svým diplomatům, aby použili fotografii bývalého palestinského duchovního Amína Husajního při jeho setkání s nacistickým předákem Adolfem Hitlerem v roce 1941 v Berlíně. A to s cílem oslabit kritiku, které Izrael čelí ve světě kvůli osídlovacímu záměru ve východním Jeruzalému.
Jistý izraelský představitel řekl ve středu agentuře Reuters, že šířit tuto starou fotografii, která kompromituje někdejšího předního představitele muslimské víry v Jeruzalému, nařídil izraelským velvyslancům šéf diplomacie a místopředseda izraelské vlády Avigdor Lieberman.
ČTĚTE TAKÉ: Varšavské ghetto vrhá stín na hranici Gazy
Palestina: osady Izrael vyklidí rychlou akcí, plán tají
Ultranacionalista Lieberman se prý domnívá, že snímek omezí kritiku Západu vůči izraelskému záměru stavět na pozemcích Husajního rodiny v převážně arabském předměstí Jeruzaléma. Někteří diplomaté se však proti ministrově iniciativě postavili s tím, že to zhorší vztahy s Palestinci a může tak naopak vyvolat ještě větší zahraniční kritiku Izraele.
Někteří arabové, ale údajně i někteří židé, viděli prý alespoň na začátku druhé světové války v Hitlerovi možnost, jak se zbavit Britů, kteří tehdy spravovali současná izraelská a palestinská území.
Husajní během války vysílal propagandu Osy zaměřenou na arabské veřejné mínění a verboval muslimské dobrovolníky pro německé síly na Balkáně.
Podílel se hlavně na organizaci bosenských muslimů do zbraní SS a dalších jednotek, které se zaměřovaly na komunistické partyzány a křesťanské Srby. Ustanovil také Arabskou legii ve Wehrmachtu.
Po válce se uchýlil do Egypta. Britové ho odmítli soudit jako válečného zločince s tím, že by to jen zhoršilo už tak napjatou situaci v regionu. Husajní byl totiž i po válce mezi Palestinci oblíbený. Jugoslávie, která ho odsoudila za zvěrstva páchaná na Balkáně, marně usilovala o jeho vydání.
Foto: Reuters, Deutsches Bundesarchiv