Americký prezident Donald Trump při své návštěvě Jižní Koreje varoval KLDR, že Spojené státy jsou připraveny použít vojenskou sílu k zastavení jakéhokoli útoku. Současně ale ve smířlivějším tónu Pchjongjang vyzval, aby zasedl k jednacímu stolu a uzavřel dohodu, která by jadernou krizi na Korejském poloostrově ukončila. Jihokorejský prezident Mun Če-in vyjádřil naději, že návštěva šéfa Bílého domu v zemi bude znamenat obrat v napjaté situaci na Korejském poloostrově.
Trump po setkání s Munem v prezidentském Modrém domě v metropoli Soulu prohlásil, že v severokorejské otázce bylo dosaženo "velkého pokroku", své tvrzení ale nijak blíže neupřesnil.
Americký prezident dnes rovněž ocenil "velmi prospěšnou" roli Číny v této záležitosti. O den dříve při návštěvě Japonska přitom společně s japonským premiérem Šinzóem Abem uvedl, že je zapotřebí, aby Čína hrála větší roli ve snaze přimět KLDR, aby se vzdala svého jaderného a raketového zbrojního programu.
"Doufáme, že Rusko bude stejně prospěšné," prohlásil Trump. Očekává se, že Trump a ruský prezident Vladimir Putin budou o Severní Koreji jednat tento týden na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ve Vietnamu, sdělil dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
"Pchjongjang představuje globální hrozbu, která si žádá globální akci," zdůraznil Trump na dnešní společné tiskové konferenci s jihokorejským prezidentem. "Ale vidím, že se věci daly do pohybu," dodal.
"Pchjongjang musí pochopit, že vojenská síla Washingtonu je ,nepřekonatelná´. A ačkoli Spojené státy doufají, že nebudou muset svou vojenskou sílu plnou měrou použít, jsem připraven udělat, co bude nutné, abych zabránil severokorejskému diktátorovi v ohrožení milionů životů," konstatoval Trump.
Zároveň ale vyzval KLDR, aby "zasedla k jednacímu stolu a uzavřela dohodu". USA a KLDR se v minulosti účastnily společně s Jižní Koreou, Japonskem, Čínou a Ruskem šestistranných jednání o ukončení severokorejského jaderného programu, z nichž ale Severní Korea jednostranně odstoupila.
Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes řekl, že doufá, že Trumpova návštěva do jisté míry zmírní obavy Jihokorejců z KLDR a že bude znamenat "zlom v řešení severokorejské jaderné otázky".
Trump vyzdvihl "skvělou spolupráci" s jihokorejským prezidentem, přestože v minulosti kritizoval Muna za příliš smířlivý postoj vůči KLDR a za jeho snahy o dialog s Pchjongjangem.
Trump ve vztahu ke KLDR doposud prosazoval tvrdé ekonomické sankce a tlak na Pchjongjang. V poslední době si severokorejský vůdce Kim Čong-un a Trump vyměnili sérii urážek, které spolu se severokorejským zářijovým jaderným testem a množstvím raketových zkoušek dále zvýšily napětí na Korejském poloostrově.
Amerického prezidenta po příjezdu do jihokorejské metropole Soulu dnes vítalo několik stovek příznivců, ale také odpůrců, kteří drželi transparenty s hesly jako "Ne Trumpovi, ne válce, ano míru".
Konfliktní bod mezi Jižní Koreou a USA představuje také americko-jihokorejská dohoda o volném obchodu. Trump již dříve avizoval, že bude usilovat o změnu či dokonce zrušení této dohody. Američtí činitelé uvedli, že od té doby, co dohoda vstoupila v platnost, se výrazně zvýšil americký obchodní deficit s Jižní Koreou.
Šéf Bílého domu, který je nyní na cestě po Asii, do Jižní Koreje přiletěl z Japonska. Před jednáním s Munem zavítal Trump také na americkou vojenskou základnu Camp Humphreys. Spojené státy mají v zemi 28 500 svých vojáků. V plánu naopak nemá návštěvu demilitarizované zóny na hranicích s KLDR, o které média spekulovala. Ve středu Trump odletí do Číny.