<span>Turci povolili</span> muslimské šátky na univerzitách

Zahraničí
7. 2. 2008 10:23
Turečtí poslanci hlasují o šátcích
Turečtí poslanci hlasují o šátcích

Turečtí poslanci hlasují o šátcíchTurecký parlament v noci na dnešek schválil klíčový dodatek k ústavě, který má zmírnit dosavadní zákaz nošení muslimských šátků na univerzitách. Kontroverzní novela ústavy má však postoupit ještě další hlasování, než bude definitivně přijata.

V tajném hlasování podpořilo návrh 401 poslanců a 99 bylo proti, čili dodatek byl schválen více než potřebnou dvoutřetinovou většinou; ta činí 367 hlasů z celkem 550 zákonodárců.

Přijatý text praví, že "nikdo nemůže být připraven o své právo na vyšší vzdělání", což potěší zahalené studentky.

Text vyvolal v parlamentu vzrušenou dvanáctihodinovou debatu, odrážející napětí a spory provázející tuto citlivou otázku. Změna se nezamlouvá zastáncům laického státu, podle nichž novela ústavy nahlodává dosavadní principy fungování státu. Pokud budou změny definitivně přijaty, opozice je míní napadnout u ústavního soudu.

Druhé kolo hlasování o změnách v ústavě je plánováno na sobotu.

Šátky nechceme, islamisty také ne

Proti zrušení zákazu nošení šátku na univerzitách demonstrovalo v Ankaře o víkendu na 125 tisíc lidí, hlavně žen, které se obávají, že muslimské šátky předznamenají větší průnik islamistů do veřejného života a ohrožuje emancipované ženy.

Návrh na změnu ústavy v tomto bodu podaly vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) a nacionalistická opoziční Strana národní akce (MHP), které mají v zákonodárném sboru potřebnou dvoutřetinovou většinu.

Turecko je sice z 99 procent muslimskou zemí, avšak zákaz nosit muslimský šátek na univerzitách platí od dob zakladatele přísně laické republiky Mustafy Kemala Atatürka. Zákaz podporují laické kruhy především v armádě, v soudnictví a ve vysokém školství.

Premiér Recep Tayyip Erdogan a prezident Abdullah Gül, oba věřící muslimové, jejichž manželky a dcery se na veřejnosti nikdy neobjevují bez šátku, považují zrušení zákazu nosit šátek za nezbytné z hlediska zachování svobody jednotlivce, jako součást reforem na cestě Turecka do Evropské unie.

Jejich AKP má kořeny v politickém islámu a o možnosti povolit muslimský šátek na univerzitách se diskutovalo již delší dobu. AKP je v Turecku u moci od 2002 a loni v předčasných volbách znovu dosáhla drtivého vítězství.

Zákaz nošení muslimského šátku platí v Turecku také ve veřejných úřadech, této sféry se však reforma netýká.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ