Turecká armáda se spolu se syrskými povstaleckými skupinami za intenzívního bombardování dostala na okraj severosyrského města Afrín, které je hlavním městem stejnojmenné oblasti a baštou kurdských milicí YPG. Podle agentury Reuters to oznámila exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).
Ankara zahájila ofenzívu na severu Sýrie v lednu s cílem vytlačit kurdské milice YPG, které považuje za teroristy napojené na Stranu kurdských pracujících (PKK) působící v Turecku. Podle SOHR turecké síly nyní ovládají přes 60 procent celé oblasti Afrín a armáda má plnou kontrolu nad výcvikovým táborem YPG v blízkosti města. Proturecké povstalecké skupiny informovaly o dobytí kopce s výhledem na východní část Afrínu.
Podle SOHR v turecké ofenzivě už zahynulo více než 200 civilistů, což Turecko popírá a tvrdí, že dělá vše proto, aby se boje civilního obyvatelstva nedotkly. Podle pozorovatelů jsou v Afrínu stále tisíce civilistů, a útok na město pro ně může mít katastrofální důsledky.
Přestože YPG nejsou spojenci syrské vlády a s jejími jednotkami se během války občas střetly, tentokrát kurdské milice požádaly Damašek o pomoc proti tureckému útoku. V únoru se provládní syrské milcie přesunuly do oblasti Afrínu, ale to neodradilo Turecku v pokračování protikurdské ofenzívy, přestože to sebou nese riziko širší eskalace.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle agentury AFP prohlásil, že ofenzíva bude rozšířena také směrem k hranici s Irákem včetně kurdského města Kobani.
Situace v Afrínu přiměla také kurdsko-arabskou koalici, která má své oddíly na východě Sýrie a bojuje proti Islámskému státu (IS), přesunout 1700 svých bojovníků právě do Afrínu na pomoc YPG. USA, jež vedou mezinárodní koalici v bojích proti Islámskému státu, přiznaly, že turecká ofenziva na severu Turecka zpomalila operace proti IS.