Turecká transsexuálka kritizuje armádu. <span>Hrozí jí vězení</span>

Zahraničí
19. 6. 2008 17:43
Turecké tanky na přesunu k turecko-irácké hranici.
Turecké tanky na přesunu k turecko-irácké hranici.

Zpěvačka Bulent Ersoy v Istanbulu.Populární turecká zpěvačka Bulent Ersoy je na kontroverzi zvyklá. A strefovat se veřejně v Turecku do armády vyvolává kontroverze hodně. Nyní pěvkyni hrozí za kritiku vojska až tři roky vězení.

Obvinění si vysloužila letos na jaře svými poznámkami na citlivé téma. Komentovala konflikt s kurdskou menšinou. Nedělala to však někde v soukromí, ale před televizními kamerami v populární show Popstar Alaturka.

Naznačila, že nestálo za to obětovat životy tureckých vojáků v bojích se separatistickou Kurdskou stranou pracujících (PKK). „Nejsem matka a nikdy nebudu, ale nechtěla bych pohřbít své dítě v cizí válce," prohlásila Ersoy, která i po operativní změně pohlaví stále používá své mužské jméno, podle listu The Independent.

Její komentář spatřili turečtí diváci v době nejtužších bojů v severním Iráku, kam armáda podnikala nájezdy proti základnám PKK. Ostatní účastníci zábavného pořadu byli jejími poznámkami očividně šokováni. „Ať mi bůh dá syna, abych ho poslal do naší skvělé armády," kontroval jeden z nich. „Mučedníci nikdy neumírají, vlast nemůže být rozdělena," dodal ještě frázi, která se opakuje na každém vojenském pohřbu.

Turecké tanky na přesunu k turecko-irácké hranici.Ersoy se však nenechala odradit a odsekla: „Pořád ty samé klišé a fráze. Děti odcházejí, hořké slzy, pohřby a potom... Zas ty samé fráze."

V obvinění prokurátor uznal, že tato debata není v demokracii zločin, ale zdůraznil, že zpěvaččiny výroky vypadají jako úmyslná propaganda proti armádě. Vojenská služba je v Turecku povinná pro muže nad dvacet let a stavět se proti ní je zločin.

Proces měl začít již v úterý, ale Ersoy se neukázala s omluvou, že musí zpívat na koncertě. Soudce tedy případ odročil na září, kdy už se obviněná musí objevit. Pokud bude shledána vinnou, hrozí jí až tři roky vězení.

Není to poprvé, co se s armádou dostala do křížku. Po změně pohlaví v roce 1981 jí generálové, kteří se dostali k moci pučem o rok dříve, zakázali veřejně vystupovat.

Foto: AP, archiv

Autor: - els -

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ