Turecko <span>chystá referendum</span> o nové podobě ústavy

Zahraničí
12. 5. 2010 17:30
Slavící poslanci vládní strany.
Slavící poslanci vládní strany.

Slavící poslanci vládní strany.Turecký prezident Abdullah Gül podepsal kontroverzní návrh ústavní reformy, která má Turecku pomoci přiblížit se Evropské unii. Prezident zároveň oznámil, že reforma bude podstoupena hlasování občanů v referendu. Parlament reformu schválil v pátek.

"Prezident balíček (reforem) odeslal kanceláři ministerského předsedy, aby jej předložil k lidovému hlasování," oznámilo v krátkém komuniké tiskové oddělení tureckého prezidenta.

ČTĚTE TAKÉ: Šéfa turecké opozice smetl sex se sekretářkou
                        Turecko zatklo důstojníky armády. Prý plánovali převrat

Cílem dodatků k ústavě jsou změny v soudní hierarchii a omezení pravomocí armády. Reformu už minulý týden schválil turecký parlament, nikoli však alespoň dvoutřetinovou většinou, která by umožnila schválení reformy i bez referenda.

Současná opozice se obává, že reforma umožní konzervativní vládě vzešlé z politického islámu získat více moci. Už minulý týden pohrozila, že se odvolá k ústavnímu soudu, aby referendum zablokovala. To by v zemi mohlo vyvolat politickou krizi.

Turecký parlament.Kritici obviňují vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP), že využívá reforem k tomu, aby podminovala nezávislost soudnictví a aby jmenovala do vrcholných soudních funkcí své stoupence. Jde prý o součást dlouhodobé strategie AKP, jak islamizovat Turecko.

Dodatky omezují jurisdikci vojenských soudů a opravňují civilní soudy, aby v době míru soudily vojáky obviněné z pokusů o státní převrat či dalších trestných činů namířených proti bezpečnosti státu. Šéf armády a jeho čtyři zástupci mohou být v některých případech souzeni nejvyšším soudem.

Turecká armáda, která se považuje za garanta laického charakteru tureckého státu, svrhla za uplynulých 50 let čtyři vlády. V zemi je v současnosti vyšetřováno několik případů údajného spiknutí vysokých důstojníků armády s cílem svrhnout vládu AKP.

Současná turecká ústava byla přijata v roce 1982 po vojenském převratu. Změny v základním zákonu požaduje EU, jejímž kandidátem je Turecko od roku 1999. Vstupní rozhovory, které však postupují velice pomalu, byly zahájeny v roce 2005.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ