Turecko chystá referendum o nové podobě ústavy
12.05.2010 17:30
Turecký prezident Abdullah Gül podepsal kontroverzní návrh ústavní reformy, která má Turecku pomoci přiblížit se Evropské unii. Prezident zároveň oznámil, že reforma bude podstoupena hlasování občanů v referendu. Parlament reformu schválil v pátek.
"Prezident balíček (reforem) odeslal kanceláři ministerského předsedy, aby jej předložil k lidovému hlasování," oznámilo v krátkém komuniké tiskové oddělení tureckého prezidenta.
ČTĚTE TAKÉ: Šéfa turecké opozice smetl sex se sekretářkou
Turecko zatklo důstojníky armády. Prý plánovali převrat
Cílem dodatků k ústavě jsou změny v soudní hierarchii a omezení pravomocí armády. Reformu už minulý týden schválil turecký parlament, nikoli však alespoň dvoutřetinovou většinou, která by umožnila schválení reformy i bez referenda.
Současná opozice se obává, že reforma umožní konzervativní vládě vzešlé z politického islámu získat více moci. Už minulý týden pohrozila, že se odvolá k ústavnímu soudu, aby referendum zablokovala. To by v zemi mohlo vyvolat politickou krizi.
Kritici obviňují vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP), že využívá reforem k tomu, aby podminovala nezávislost soudnictví a aby jmenovala do vrcholných soudních funkcí své stoupence. Jde prý o součást dlouhodobé strategie AKP, jak islamizovat Turecko.
Dodatky omezují jurisdikci vojenských soudů a opravňují civilní soudy, aby v době míru soudily vojáky obviněné z pokusů o státní převrat či dalších trestných činů namířených proti bezpečnosti státu. Šéf armády a jeho čtyři zástupci mohou být v některých případech souzeni nejvyšším soudem.
Turecká armáda, která se považuje za garanta laického charakteru tureckého státu, svrhla za uplynulých 50 let čtyři vlády. V zemi je v současnosti vyšetřováno několik případů údajného spiknutí vysokých důstojníků armády s cílem svrhnout vládu AKP.
Současná turecká ústava byla přijata v roce 1982 po vojenském převratu. Změny v základním zákonu požaduje EU, jejímž kandidátem je Turecko od roku 1999. Vstupní rozhovory, které však postupují velice pomalu, byly zahájeny v roce 2005.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.