Turecko slíbilo Izraeli pomoc s jednáním s palestinským Hamasem

Zahraničí
27. 6. 2016 10:30
Izraelsko-palestinský hraniční přechod.
Izraelsko-palestinský hraniční přechod.

Turecko v neděli ujistilo Izrael, že pomůže jako prostředník vyjednat s palestinským Hamasem propuštění dvou Izraelců pohřešovaných v Pásmu Gazy od války v roce 2014.  Izrael a Turecko mají v pondělí oznámit normalizaci vztahů, kterým uškodil zásah Izraele proti flotile pro Gazu v roce 2010. O život při něm tehdy přišlo několik tureckých občanů.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle médií telefonoval rodinám obou zajatých Izraelců a oznámil jim postoj Turecka. "Vyžádali jsme si a dostali jsme dopis, v němž turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pověřuje tureckou tajnou službu, aby vyřešila záležitost dvou izraelských vězňů a pohřešovaných v Gaze," sdělil listu Haarec izraelský představitel.

Izraelsko-turecké vztahy ovlivnila role Turecka ve flotile vyslané do Pásma Gazy. Izrael proti tomuto palestinskému území začal v roce 2007 uplatňovat blokádu, když se tam Izraeli nepřátelský Hamas ujal po vítězství ve volbách v roce 2006 vlády.

Mnoho zemí blokádu kritizuje jako nespravedlivý kolektivní trest. Roku 2010 byla z Turecka vypravena flotila s pomocí občanům Pásma Gazy, která se chystala prolomit námořní blokádu. Izrael proti lodím poslal 31. května komando, které mělo donutit kapitány změnit kurz a plout do izraelského přístavu Ašdod, místo do Gazy. Na největší z lodí Mavi Marmara ale vojáci narazili na odpor a incident skončil krveprolitím. Zemřelo deset Turků, z nichž jeden měl také americké občanství.

Izrael později začal blokádu Pásma Gazy uvolňovat a nabídl Turecku finanční kompenzaci.

Turecké sdělovací prostředky dnes oznámily, že se po šesti letech podařilo vztahy normalizovat a že premiér Binali Yildirim to oznámí v televizi. Dohoda bude podepsána v červenci.

Turecko normalizaci podmiňovalo třemi požadavky - omluvou Izraele za útok na loď Mavi Marmara, odškodnění rodin mrtvých a ukončení embarga proti Gaze. Netanjahu se za "omyly", které vedly k usmrcení tureckých občanů, omluvil v roce 2013, avšak Izrael se odmítá omluvit za to, že proti flotile vyslal vojáky, a trvá na tom, že šlo o legitimní akt sebeobrany. Izrael souhlasil s vyplacením kompenzací, blokádu nezrušil, ale zmírňuje ji.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ