Turecký parlament dnes schválil dodatky ústavy, které ruší zákaz nošení muslimského šátku na vysokých školách. Zákonodárci odhlasovali, že každý má před státními institucemi právo na rovné postavení a že nikdo nemůže být připraven o své právo na vyšší vzdělání. Schválení obou dodatků v praxi znamená, že na univerzitní půdu budou mít přístup i zahalené studentky.
Vládní Strana spravedlnosti a rozvoje získala pro hlasování podporu opozičních nacionalistů. Obě formace mají v parlamentu dvoutřetinovou většinu, které je zapotřebí pro změnu ústavy.
Tyto ústavní změny vyvolávají v zemi, kde žije 99 procent muslimů a kde je náboženství striktně odděleno od státu, značné napětí. Zákaz nosit muslimský šátek na univerzitách platí od dob zakladatele laické republiky Mustafy Kemala Atatürka a podporují ho laické kruhy především v armádě, v soudnictví a ve vysokém školství.Masivní protesty
Na protest proti rozhodnutí parlamentu dnes do ankarských ulic vyšlo podle policejních odhadů na 100 tisíc lidí, kteří skandovali "Turecko je laické a laickým zůstane". Demonstraci svolaly odborové svazy a nevládní organizace včetně ženských.
Proti změnám prosazovaným vládou se postavil i prokurátor kasačního soudu, jenž se obává, že povolení šátku na univerzitách může studenty polarizovat a změnit vzdělávací instituce v živnou půdu činnosti směřující proti laickému systému. Vláda však usoudila, že zákaz muslimského šátku na univerzitách omezoval svobodu vyznání a právo na vzdělání mladých žen, které univerzity odmítaly jen kvůli tomu, že si zahalovaly hlavu.
Šátky se nelíbí ani unii
Dalším mocným odpůrcem reformy je vlivná turecká armáda, která považuje za své poslání bdít nad přísným oddělením politiky od islámu. Na druhé straně však je vliv této instituce jedním z bodů, které Turecku vytýká při vstupních rozhovorech Evropská unie.
O zákazu nosit muslimský šátek se diskutovalo i v Evropě, kde v posledních letech žije mnoho přistěhovalců islámské víry.
Foto: ČTK