Soud v Turecku poslal na dvacet měsíců do vězení novinářku Arzu Yildizovou a na dva roky ji zbavil rodičovských práv. Matka dvou dětí, z nichž jednomu je třináct měsíců, byla odsouzena za zveřejnění videa z jiného soudního procesu. V něm za zavřenými dveřmi soudili prokurátory, kteří nařídili vyšetřování dodávek zbraní syrským islamistům.
"Byl to akt pomsty," řekl advokát novinářky Alpdeger Tanriverdi. Dodal, že v mnoha jiných podobných případech soud paragraf o zbavení rodičovských práv neaplikoval.
Verdikt soudu neznamená, že Yildizové bude zamezeno ve fyzickém kontaktu s dětmi. Nebude ale po dva roky smět sama jednat jako jejich zákonný zástupce. Například je nebude moci sama přihlásit do školy, založit jim v bance účet ani s nimi sama vycestovat ze země. Právní úkony stran dětí bude moci dělat jen společně s jejich otcem. Yildizová je vdaná.
Stíhána kvůli videu
Yildizová se před soud dostala kvůli videu, které publikovala loni v květnu na internetu. Šlo o záznam ze soudního procesu s prokurátory, kteří nařídili vyšetřování dodávek zbraní z Turecka do Sýrie. Zřejmě je poslala turecká tajná služba MÍT pro syrskou opozici, včetně radikálních islamistů.
Fotografie a video z ledna 2014, na nichž nákladní vozy směřují z Turecka do Sýrie, zveřejnili šéfredaktor opozičního listu Cumhuriyet Can Dündar a redaktor téhož listu Erdem Gül. Vláda tvrdila, že vezla pomoc Turkmenům v Sýrii. Nicméně tento měsíc byli oba novináři odsouzeni k pětiletým trestům vězení za vyzrazení státního tajemství.
Vedle novinářů byla loni kvůli kauze dodávek zbraní do Sýrie zatčena i řada tureckých prokurátorů a policistů, kteří se podíleli na vyšetřování. Na jejich případy bylo uvaleno informační embargo. Na videu, které zveřejnila Yildizová, byl jeden z prokurátorů obviněn ze snahy svrhnout vládu a z podpory teroristické organizace FETÖ/PDY. Tou označuje turecký režim skupinu, která podle vlády buduje "paralelní stát" a v jejímž čele podle vlády stojí duchovní Fethullah Gülen.
"Žádný soud ani padišáh (dřívější titul osmanských panovníků) mně nemůže vzít mé děti," podotkla novinářka Yildizová k rozhodnutí tureckého soudu.
Stíhání novinářů či akademiků není v Turecku nijak neobvyklé. Počátkem března turecká vláda převzala opoziční deník Zaman a nezávislou tiskovou agenturou Cihan. Turecká justice řeší také na dva tisíce soudních případů kvůli údajné urážce prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Turecký soud zbavil novinářku rodičovských práv
Zahraničí
19. 5. 2016 16:10
Turecký soud (ilustrační foto).