Turecký Ústavní <span>soud proti šátkům</span> na univerzitách

Zahraničí
5. 6. 2008 17:24
Dvě ze tří Turkyň si zakrývají hlavu.
Dvě ze tří Turkyň si zakrývají hlavu.

V Istanulu se studenty se šátky dobývaly na univerzitu marně.Věci zůstávají při starém. Na tureckých univerzitách není dovoleno nosit šátky, rozhodl dnes Ústavní soud v Ankaře. Tím se vyostřil konflikt mezi konzervativně-náboženskou vládní stranou AKP a sekulárními silami v Turecku. Koncem února prezident Abdullah Güll podepsal sporné dodatky k ústavě, které studentkám s šátkem vstup na akademickou půdu umožnují.

Ústavní soud svým verdiktem potvrdil zákaz šátků. Soudci tím označili za protiústavní změnu zákona, kterou schválil turecký parlament začátkem letošního roku. Podle soudu jím byl porušen princip oddělení státu a náboženství.

Proti uvolnění dosud striktního zákazu šátků na akademické půdě se k ústavnímu soudu odvolaly dvě strany: nejsilnější opoziční a ryze sekulární Lidová republikánská strana (CHP) spolu s Levicovou demokratickou stranou (DSP).

Nespokojené Turkyně demonstrují před univerzitou v Istanulu.Podle nich je v ohrožení sám světský ráz Turecka. Obě strany vládě vyčítaly, že uskutečňuje plíživou islamizaci Turecka.

Turecko je jedinou zemí v Evropě, která zakázala šátek nejen na univerzitách, ale i na školách. Zákaz ale vstoupil v platnost až po vojenském puči roku 1980 a existují jeho různé právní výklady.

Turecký parlament zrušil zákaz šátků na univerzitách letos v únoru. V prvním dodatku ústavy schváleném poslanci se praví, že každý má před státními institucemi právo na rovné postavení, druhý dovětek uvádí, že nikoho nelze připravit o právo na vyšší vzdělání.

Dívky a ženy mohly podle této změny na univerzitu v případě, že si šátek uvážou pod bradou a neude jim zakrývat obličej.

Dvě ze tří Turkyň si zakrývají hlavu.Nastala ale patová situace, protože velké univerzity v Ankaře a Istanbulu jim v tom nadále bránily. Šátek považují za symbol politického islámu.

Istanbulská univerzita je s 55 tisíci studenty nejen největší v zemi, ale současně významnou baštou sekularismu.

Rektor univerzity Mesut Parlak dva citované kontroverzní dodatky k ústavě odmítal respektovat. Nyní mu dal za pravdu i ústavní soud.

Dívky v šátcích mohly naopak do vysokých škol v provincii.

Premiér Erdogan v šátku. Z protestu jeho odpůrců.Hluboce věřící muslimky na univerzitu smějí, avšak jen za předpokladu, že si šátek sundají anebo překryjí parukou. Označují to za ostudné a ponižující.

Uplynulé měsíce se před Istanbulskou univerzitou konalo několik menších protestů. „Nic než diskriminace!", "Rektor je tyran!", „Svobodu!" „Demokracii!" skandovali účastníci. Patřily k nim i desítky zahalených dívek, jež se snažily dostat do prostor školy.

Někteří pozorovatelé označují dnešní verdikt ústavního soudu jako indícii, že bude nakonec zakázaná i sama vládní strana AKP. Političtí analytici soudí, že pokud by skutečně strana skončila soudním zákazem, zřejmě by její představitelé okamžitě založili novou frakci a snažili se sestavit i vládu. Zemi by ale v takovém případě čekala vážná krize.

"Máme obavy, že výrok soudu prudce urychlí proces rozdělování a polarizace turecké společnosti na základě náboženského přesvědčení," říká Devlet Behceli, který stojí v čele ultrapravicové Strany národní akce (MHP), jež AKP podpořila při prosazování novely ústavních dodatků v parlamentu.

Foto: AP, Reuters a Profimedia

Autor: - pp -

Další čtení

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Žádný Měsíc nebo Mars. Trump mění vedení NASA a škrtá rozpočet

Zahraničí
10. 7. 2025

Bitva o důvěru: Evropská komise obviněna z netransparentnosti

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ